Home Travel Ëndrra bëhet realitet! Ja kur do të fluturojë miliarderi Jeff Bezos në hapësirë
Ëndrra bëhet realitet! Ja kur do të fluturojë miliarderi Jeff Bezos në hapësirë
0

Ëndrra bëhet realitet! Ja kur do të fluturojë miliarderi Jeff Bezos në hapësirë

0
0

Themeluesi i miliarderëve të Amazon, Jeff Bezos tha të hënën ai dhe vëllai i tij Mark do të fluturojnë në fluturimin e parë të ekuipazhit nga kompania e tij e raketave Blue Origin muajin tjetër.

‘Që kur isha pesë vjeç, kam ëndërruar të udhëtoj në hapësirë. Më 20 korrik, unë do të bëj atë udhëtim me vëllain tim,’ tha Bezos, i cili është një nga njerëzit më të pasur në botë, në një postim në Instagram .

Bezos, i cili pritet të largohet si shefi i Amazon më 5 korrik, do të bashkohet me fituesin e një ankandi për një vend në fluturimin e parë hapësinor nga Blue Origin.

Bezos, shokët e miliarderëve Elon Musk dhe Richard Branson kanë investuar miliarda dollarë në fillimet e tyre të raketave, por Bezos do të jetë i pari nga tre që do të udhëtojë në hapësirë me një raketë të zhvilluar nga kompania e tij.

Anija kozmike Blue Origin, e cila është vendosur të transportojë Bezos dhe të tjerët, ka realizuar 15 fluturime provë, asnjëra prej të cilave nuk kishte asnjë udhëtar në bord. Blue Origin mbylli raundin e parë të ankandit muajin e kaluar dhe tha se kishte marrë më shumë se 5,200 ofertues nga 136 vende, pa zbuluar ofertën më të lartë nga raundi.

Linku: https://www.gulftoday.ae/news/2021/06/07/dream-comes-true-billionaire-jeff-bezos-will-fly-to-space-next-month

Burimi i fotos: https://www.gulftoday.ae/news