Home Aktualitet Toka nuk gjen qetësi, një tërmet shkatërrimtar tronditi këtë shtet
Toka nuk gjen qetësi, një tërmet shkatërrimtar tronditi këtë shtet
0

Toka nuk gjen qetësi, një tërmet shkatërrimtar tronditi këtë shtet

0
0

Një tërmet me magnitudë 7.6 goditi bregun qendror të Paqësorit të Meksikës këtë të hënë.

Një person ka mbetur i vdekur dhe një alarm sizmik është ndezur në kryeqytetin e tronditur në përvjetorin e dy tërmeteve të mëparshme shkatërruese.

Ka pasur të paktën disa raporte të hershme për dëme në ndërtesa nga tërmeti, i cili ra në orën 13:05. sipas kohës lokale, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së, i cili fillimisht e kishte vendosur magnitudën në 7.5 ballë.

Ai tha se tërmeti ishte me qendër 37 kilometra (23 milje) në juglindje të Aquila pranë kufirit të shteteve Colima dhe Michoacan dhe në një thellësi prej 15.1 kilometrash (9.4 milje).

Presidenti Andrés Manuel López Obrador tha përmes Twitter se një person u vra në qytetin port të Manzanillo, Colima kur një mur në një qendër tregtare u shemb.

Në Coalcoman, Michoacan, pranë epiqendrës së tërmetit, ndërtesat u dëmtuan, por nuk pati raportime të menjëhershme për të lënduar.

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile e Meksikës tha se bazuar në të dhënat historike të cunamit në Meksikë, variacionet deri në 32 inç (82 cm) ishin të mundshme në nivelet e ujit bregdetar pranë epiqendrës. Qendra e Paralajmërimit të Cunamit në SHBA tha se valët e rrezikshme të cunamit ishin të mundshme për brigjet brenda 186 miljeve (300 kilometra) nga epiqendra.

Irlanda Villa, nga Coahuayana bregdetare, Michoacan pranë kufirit me Colima, tha se disa mure kishin rënë, por frika e madhe ishte se një cunami do të pasonte. “Ne kishim frikë se do të dilte deti, por në fund gjithçka është në rregull”.

Linku: https://uk.news.yahoo.com/strong-earthquake-shakes-mexico-pacific-181847668.html

Burimi i fotos: unsplash.com