Home Aktualitet Theu rekorde! Ndahet nga jeta ikona e sportit amerikan
Theu rekorde! Ndahet nga jeta ikona e sportit amerikan
0

Theu rekorde! Ndahet nga jeta ikona e sportit amerikan

0
0

Maury Wills, lojtari ‘Speedy Los Angeles Dodgers’, i cili revolucionarizoi artin e sportit në vitet 1960, ka vdekur në moshën 89-vjeçare, njoftoi ekipi i tij i sportit.

Wills theu rekordin e Ty Cobb, i cili kishte qëndruar për 47 vjet, kur ai shënoi 104 pikë në rrugën e tij për të fituar çmimet MVP të Ligës Kombëtare në 1962.

Në total, Wills luajti 14 sezone në ligat kryesore, 12 prej tyre me Dodgers, duke fituar tre tituj të Serisë Botërore, dy Doreza të Artë dhe duke bërë shtatë paraqitje në All-Star.

Ai drejtoi skuadrën e sportit NL për gjashtë sezone radhazi nga 1960-1965 dhe e përfundoi karrierën e tij me 586.

Wills vdiq të hënën në mbrëmje në shtëpi në Sedona, Arizona, tha ekipi pasi u informua nga anëtarët e familjes.

Nuk u dha asnjë shkak i vdekjes.

Ai la gruan e tij Carla dhe gjashtë fëmijë, përfshirë ish-fushorin e ligës kryesore Bump Wills.

Linku: https://www.usatoday.com/story/sports/mlb/dodgers/2022/09/20/maury-wills-former-dodgers-base-stealing-king-dies-89

Burimi i fotos: pexels.com