Home Lifestyle Disa gjëra që femrat duhet të bëjnë gjithmonë pas seksit
Disa gjëra që femrat duhet të bëjnë gjithmonë pas seksit
0

Disa gjëra që femrat duhet të bëjnë gjithmonë pas seksit

0
0

Pastrohuni me ujë dhe larës intim.

Bakteret nga gishtat, goja dhe rektumi mund të rrisin mundësinë e një gruaje për të zhvilluar infeksion bakterial pas seksit.

Zhytuni në vaskë.

Përveçse ju bën të ndiheni si mbretëresha e përkëdhelur, shtimi i vajit ekstra të virgjër të kokosit në një banjë të ngrohtë mund të ndihmojë në hidratimin e lëkurës së vaginës së jashtme dhe të qetësojë çdo ënjtje ose acarim vaginal që shfaqet pas seksit.

Pini ujë.

Ju mund të keni nevojë të hidratoni pas një seksi energjik. Dehidratimi ndikon në të gjithë trupin tuaj; Pra, nëse goja juaj është e thatë ose vagina juaj ndihet si letër zmerile gjatë seksit, patjetër që duhet të konsumoni ujë.

Hani ushqime të pasura me probiotikë.

Kosi dhe ushqimet e tjera të fermentuara kanë të njëjtat baktere të mira që gjenden në vaginë. Marrja e zakonit të konsumimit të këtyre ushqimeve pas seksit mund të ndihmojë në rikthimin e baktereve të mira të trupit, duke ndihmuar në uljen e rrezikut të infeksioneve.

 Mos vishni rroba intime!

Pasi të jeni kaq të freskët dhe kaq të pastër, shmangni infeksionet e traktit urinar dhe infeksionet e tjera duke veshur të brendshme pambuku dhe pizhame të lirshme për t’i mbajtur privatet tuaja të thata.

Urinoni!

Vagina është një terren i përsosur për mbarështimin e baktereve, për shkak të natyrës së saj të lagësht dhe të ngrohtë. Kjo është arsyeja pse duhet të urinoni brenda 30 minutave të ardhshme pas seksit.

Linku: https://punchng.com/seven-things-women-should-always-do-after-sex/

Burimi i fotos: pexels.com