Home Lifestyle Njihuni me 7 rutinat e mëngjesit që ju ndihmojnë si ta nisni mbarë ditën tuaj
Njihuni me 7 rutinat e mëngjesit që ju ndihmojnë si ta nisni mbarë ditën tuaj
0

Njihuni me 7 rutinat e mëngjesit që ju ndihmojnë si ta nisni mbarë ditën tuaj

0
0

Rutina e duhur e mëngjesit mund t’ju ndihmojë ta nisni mbarë ditën tuaj.

Ritualet e mëngjesit ju lejojnë të filloni ditën tuaj me më shumë besim, të planifikoni ditën tuaj në mënyrë efektive dhe të rrisni produktivitetin tuaj të përgjithshëm. Dhe kjo do të përmirësojë cilësinë e përgjithshme të jetës suaj.

Ne kemi mbledhur disa këshilla dhe truke të vlefshme për t’i shtuar në rutinën tuaj të mëngjesit. Më e rëndësishmja, rituali juaj më i mirë i mëngjesit duhet të jetë motivues, i realizueshëm dhe të përfshijë aktivitete që ju pëlqejnë.

  1. Flini mjaftueshëm

Mënyra e vetme për të garantuar se do të jeni zgjuar dhe vigjilent mëngjesin tjetër është nëse flini mjaftueshëm. Një i rritur mesatarisht ka nevojë për shtatë deri në nëntë orë gjumë në natë.

Zakonet e shëndetshme të gjumit fillojnë me shkuarjen në shtrat dhe zgjimin në të njëjtën kohë çdo ditë. Kjo ndihmon trupin tuaj të zhvillojë një ritëm natyral të gjumit. Pasi të futeni në një ritëm, do të jeni në gjendje të vlerësoni saktësisht se sa orë gjumë keni nevojë për një natë.

  1. Mos e shtyni më alarmin

Zgjimi i vazhdueshëm dhe kthimi për të fjetur e vendos ritmin tuaj qarkullues plotësisht jashtë funksionit. Me fjalë të tjera, trupi juaj nuk e di nëse duhet të jetë i lodhur apo i zgjuar. Lodhja, përgjumja dhe rraskapitja janë simptoma e rutinave të gabuara të zgjimit në mëngjes.

Në vend që ta lini veten të flejë përsëri, bëni disa shtrirje. Kjo i sinjalizon trupit tuaj se është koha për të nisur ditën.

  1. Lëreni mënjan telefonin

Qëndrimi jashtë linje në mëngjes është një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur kohën tuaj me mençuri dhe një pjesë thelbësore e një rituali të shëndetshëm mëngjesi.

  1. Lani dhëmbët

Një mënyrë e shëndetshme për të filluar rutinën tuaj të mëngjesit është larja e dhëmbëve.

Gjërat e para: Para se të hani ose pini diçka pasi zgjoheni, lani dhëmbët! Praktikat qendrore brenda sistemit tradicional të mjekësisë indiane të njohur si Ayurveda përqendrohen rreth higjienës personale. Sipas këtyre qasjeve tradicionale, trupi çlirohet nga toksinat përmes gojës brenda natës. Nëse gjëja e parë që bëni është të pini një filxhan kafe, thjesht po i pastroni këto toksina.

  1. Pini ujë

Rutina më e mirë e mëngjesit përfshin hidratimin.

Pas gjumit, trupi ynë duhet të rihidratohet. Pini një gotë të gjatë me ujë për të nisur rutinën tuaj të shëndetshme të mëngjesit.

  1. Lërini rrezet e diellit t’ju zgjojnë

Trupat tanë kanë aftësi mjaft të përpunuara: ata mund të dallojnë nëse është natë apo ditë vetëm nëse nuk do të kishte, perde, llamba dhe ekrane që bllokojnë ose na japin dritë. Kur hyn errësira, trupi lëshon hormonin e gjumit melatonin, i cili na lodh. Kjo është arsyeja pse është gjithmonë një ide e mirë që ta bëni pjesë të rutinës suaj të mëngjesit hapjen e perdeve ose blindave menjëherë pasi të dilni nga shtrati. Kjo dërgon sinjalin e duhur në trurin tonë: Është koha për të filluar ditën!

  1. Sistemimi i rregullt

Bëjeni pjesë të rutinës suaj për t’u siguruar që apartamenti juaj të jetë i rregullt përpara se të shkoni në shtrat për të shmangur kujtesën vizuale që duhet të pastroni në mëngjes. Fillimi i ditës me ato mendime nuk krijon atmosferë të mirë në mëngjes.

Linku: https://utopia.org/guide/best-morning-routine-10-tips/

Burimi i fotos: freepik.com