Home Aktualitet Tërmeti i fuqishëm ‘shkund’ Italinë, ja ku ishte epiqendra
Tërmeti i fuqishëm ‘shkund’ Italinë, ja ku ishte epiqendra
0

Tërmeti i fuqishëm ‘shkund’ Italinë, ja ku ishte epiqendra

0
0

Një tërmet ka goditur sot Italinë veriperëndimore, por nuk raportohet për viktima apo dëme.

Sipas agjencisë italiane të lajmeve Aki citoi Institutin Kombëtar Italian të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë teksa raportonte se “një tërmet goditi qytetin e Xhenovës, në veriperëndim të vendit, me magnitudë 4.4 ballë të shkallës Rihter”.

Sipas autoriteteve lokale në Xhenova, banorët në qendër të qytetit ndjenë dridhjen dhe u larguan nga shtëpitë dhe vendet e punës, por ekipet e emergjencës nuk morën kërkesa për të ndërhyrë dhe autoritetet nuk njoftuan për humbje njerëzore apo materiale.

Tërmeti trembi edhe turistët nga Portofino deri në Sestri Levante, sidomos ata që ndodheshin në hotelet në katet më të larta.

Linku: https://newsrnd.com/news/2022-09-22-4-4-magnitude-earthquake-strikes-italy.Skg9FG5Wj.html

Burimi i fotos: freepik.com