Home Aktualitet Aktori i “Vanishing Point”, Barry Newman ndahet nga jeta
Aktori i “Vanishing Point”, Barry Newman ndahet nga jeta
0

Aktori i “Vanishing Point”, Barry Newman ndahet nga jeta

0
0

Aktori i “Vanishing Point”, Barry Newman, ka vdekur në moshën 92-vjeçare.

Newman ndërroi jetë muajin e kaluar dhe bëri paraqitjen e tij të fundit në ekran në një prodhim të pavarur të vitit 2022

Aktori amerikan Barry Newman, i njohur për shumë njerëz për rolin e tij në thrillerin aksion kult të vitit 1971.

Aktori luajti ish shoferin e makinave garash Kowalski në filmin artistik të drejtuar nga Richard C Sarafian. Pavarësisht se ka ndryshuar rrugët e karrierës për të qenë një shofer transporti, personazhi i Newman’s Vanishing Point kthehet në mënyrat e tij të vozitjes me shpejtësi dhe vërshon në një Dodge Challenger pasi është ngatërruar në një komplot kriminal.

Vanishing Point konsiderohet si një pjesë thelbësore e zhanrit të veprimit nga fansat e tij.

Një vit më pas, Newman luajti me aktoren angleze Suzy Kendall në filmin aksion britanik, Frika është çelësi.

Piers Morgan thotë se “është koha për të ndaluar persekutimin e pamëshirshëm” të Phillip Schofield

Aktori gjithashtu luajti në serialin dramatik ligjor të viteve të shtatëdhjeta Petrocelli. Programi u zhvillua për dy sezone midis 1974 dhe 1976.

Newman ishte me origjinë bjelloruse dhe austriake. Ai u rrit në Boston, Massachusetts.

Linku: https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/news/barry-newman-dead-age-vanishing-point-b2351416.html

Burimi i fotos: pexele.com