Home Lifestyle Zbuloni se cilat janë 10 gjërat që ju i konsideroni të shëndetshme por nuk janë të tilla…
Zbuloni se cilat janë 10 gjërat që ju i konsideroni të shëndetshme por nuk janë të tilla…
0

Zbuloni se cilat janë 10 gjërat që ju i konsideroni të shëndetshme por nuk janë të tilla…

0
0

Këtu është një vështrim në disa produkte që ju mund të supozoni se janë të mira për ju që me të vërtetë nuk janë aq të shëndetshëm.

 

 • Lëngjet
  Lëngu është portretizuar si një shtesë e shëndetshme për çdo vakt, por që injoron faktin se lëngjet e heqin fibrën në fruta, përbërës kyç që ju mban të ndiheni të plotë deri në vaktin tuaj të ardhshëm. Si rezultat, ju merrni një pije të lartë të sheqerit, me proteina të ulët që do të jetë më mirë i shkëmbyer me ujë.

 

 • Drithërat
  Shumë drithëra të njohura janë të larta në sheqer dhe karbohidrate të thjeshta (gjëra që ju japin energji të shpejtë, por mund të çojnë në ndryshime të mëvonshme të disponimit dhe urisë), por shumë të ulët në proteina (që ju mban të ndiheni të plotë dhe ndihmon në forcimin e muskujve). Jo saktësisht mënyra më e mirë për të filluar ditën.

 

 • Multivitaminat
  Afër gjysma e të rriturve amerikanë marrin vitamina çdo ditë. Megjithatë, hulumtimi i dhjetëvjeçarëve nuk ka gjetur ndonjë justifikim për ta. Studimet gjithashtu sugjerojnë marrjen e vitaminave nga ushqimi i bën ata më të lehtë për të absorbuar dhe janë më pak të rrezikshme se pilula.

 

 • Produkte pa gluten

 

 • Ujë me shishe
  Uji me shishe nuk është i lirë. Në shumicën e rasteve, ky shpenzim është shumë larg, pasi të dyja llojet e ujit janë po aq të sigurta, shije identike dhe në disa raste vijnë nga i njëjti burim. Ekzistojnë përjashtime megjithatë – njerëzit që jetojnë pranë puseve private nuk gëzojnë të njëjtat prova rigoroze si ato që uji vjen nga burime publike dhe disa burime publike nuk janë shfaqur siç duhet.

 

 • Të gjitha yndyrë të ulët
  Ne jemi udhëhequr për të besuar se prodhimet me yndyrë të ulët si margarina janë të shëndetshme, por një studim i madh afatgjatë sugjeron që kjo nuk është e vërtetë, pasi pjesëmarrësit në një dietë me yndyrë të ulët nuk ulën rrezikun e kancerit të gjirit, kolorektal Kancer, ose sëmundje të zemrës, ose humbasin shumë peshë, nëse ka.

 

 • Frutat me shishe
  Vetëm për shkak se ata kanë shumë fruta, frutat me shishe nuk janë domosdoshmërisht të shëndetshme, dhe nganjëherë ata janë shumë të larta në sheqer dhe kalori.

 

 • Ujë kokosi
  Ne jemi udhëhequr për të besuar se kjo pije është një ilaç për çdo gjë, nga dehidrimi pas stërvitjes deri tek kanceri. Nuk është se uji i kokosit është i keq për ju – është i lartë në kalium dhe më i shëndetshëm se soda – është vetëm se nuk vlen paratë që po shpenzojmë.

 

 • Gjalpë dhe pelte
  Gjalpi dhe peltet është një alternativë më pak e shëndetshme për sanduiçe të bëra me humus.

 

 • Zëvëndësimi i vezës
  Për dekada me radhë, ne jemi udhëhequr për të besuar se vezët janë të këqija për ne, sepse ato janë të mbushura me kolesterol, por studimet sugjerojnë se kolesteroli në vezë nuk rrit ndjeshëm kolesterolin në gjak për njerëzit. (Shumica e studimeve që fillimisht e portretizuan atë si të rrezikshme ishin në lepujt).

 

Burimi i lajmit: http://www.businessinsider.com/foods-you-think-healthy-that-arent-2017-5/#egg-substitutes-10

Burimi i fotos kryesore: © Stokpic  https://www.pexels.com/photo/food-salad-restaurant-person-5317/