Home Business / Technology

Business / Technology

Iu ka mbërthyer teknologjia, ja disa truke si ta shmangni

0
Teknologjia sa vjen dhe po na rrëmben një pjesë të konsiderueshme nga jeta jonë. Sado që mundohemi shpeh nuk ia dalim ti qëndrojmë larg. Këto truke të thjeshta me siguri do t’iu bëjnë ta evitoni sadopak përdorimin e saj. Zgjidhni të keni aktivitet jashtë shtëpisë. Kur të jeni në shtëpi, bëjeni një rregull që nuk […]

Ekspertët vënë alarmin, “Fundi i universit mund të vijë në çdo moment”

0
Fundi i universit mund të ndodhë në çdo çast, madje edhe në këto momente që flasim. Të paktën kështu pretendon astrofizikantja Katie Mack nga universiteti i North Caroline. Në një intervistë për një revistë shkencore, Mack shpjegoi se ky variant është mbështetur nga rezultatet e fundit të studimit të fizikës së grimcave lidhur me të […]

Heqja e maskës për të zhbllokuar telefonin një risk më vete, autoritetet kërkojnë zgjidhje nga Apple

0
Autoritet e transportit rrugor të New York i kanë drejtuar gjigandit Apple një kërkesë që të garantojë hapjen ose heqjen nga çelësi të telefonave iPhone pa qenë nevoja që personat të heqin maskën. Aktualisht kur dikush dëshiron që të hapë telefonin, duhet që të heqë maskën për të vijuar me procesin e njohjes së fytyrës […]

A po na përgjon instagrami… testuesit e iOS 14 bëjnë zbulimin e rëndësishëm

0
Sistemi i operimit të iPhone-it të ri iOS 14, tashmë do ti paralajmërojë përdoruesit sa herë që aplikacionet përdorin kamerën apo mikronin e telefonit tuaj. Ky funksion paralajmërues ka filluar të aplikohet fillimisht për Instagramin, i cili në fakt e ka konsideruar këtë veprim si të gabuar. Më konkretisht testuesit e sistemit të operimit të […]

Facebook krijon chat special vetëm për çiftet

0
Një ekip ekspertësh të Facebook kanë krijuar së fundmi një chat special dedikuar çifteve. Aplikacioni i ri i quajtur “Tuned” ka për synim të përforcojë komunikimin midis një çifti dhe ndërmjet atyre që janë duke u bërë çift. Kështu përmes këtij aplikacioni të veçantë partnerët mund ti dërgojnë njëri tjetrit që nga mesazhet e thjeshta […]

COVID-19/ Printimi 3D, kthen maskat në ventilatorë emergjence

0
Mungesa apo prishja e respitatorëve  ka qenë një prej problemeve më të mëdha në luftën kundër Coronavirus sidomos në Itali ku situata është ende tejet kritike. Konkretisht ekspertët kanë gjetur një zgjidhje mjaft kreative duke shndërruar maskat që shërbejnë për t’u zhytur në maska respiratore përmes printimit 3D, realizuar nga kompania italiane Isinova. Këto lloj maskash […]