Home Aktualitet Temperaturat shënojnë rekord në rënie. I ftohti ‘ngrin’ SHBA-të.
Temperaturat shënojnë rekord në rënie. I ftohti ‘ngrin’ SHBA-të.
0

Temperaturat shënojnë rekord në rënie. I ftohti ‘ngrin’ SHBA-të.

0
0

Parashikuesit thonë se shtetet e veri lindjes do të shohin erëra me forcë uragani dhe reshje të mëdha bore.

Pas reshjeve të pazakonta të borës në bregun juglindor, një stuhi e fuqishme dimërore do të godasë veri lindjen e kontinentit amerikan, me më shumë se 30 centimetra borë dhe erëra të fuqishme.

Një rënie e shpejtë e presionit të ulët do të rezultojë në atë që njihet si cikloni bombë, që ndodh kur një ciklon ka një rënie të madhe në presionin atmosferik në një periudhë të shkurtër kohe.

Ciklonet bombë mund të sjellin ajër më të ftohtë nga veriu, duke mbërthyer hemisferën veriore me temperatura të acarta. Ato ndodhin shpesh në Amerikën e Veriut, kur ajri i ftohtë i Amerikës së Veriut ndërvepron me ajrin e ngrohtë mbi Oqeanin Atlantik, por stuhi të tilla janë raportuar edhe në Azinë Lindore dhe Amerikën Jugore.

CHICAGO, IL - JANUARY 02:  Commuters brave sub-zero temperatures as they make their way to work in the Loop on January 2, 2018 in Chicago, Illinois. Record cold temperatures are gripping much of the U.S. and are being blamed on several deaths over the past week.  (Photo by Scott Olson/Getty Images)

CHICAGO, IL - DECEMBER 27: A sign warns pedestrians along the lakefront on December 27, 2017 in Chicago, Illinois. Frigid temperatures will be dipping into the single digits in the Midwest over the next few days.  (Photo by Kamil Krzaczynski/Getty Images)

The frozen Josephine Shaw Lowell Memorial Fountain located at Bryant Park in New York is viewed on January 2, 2018 as New Yorkers return back to work after the holiday break.  / AFP PHOTO / TIMOTHY A. CLARY        (Photo credit should read TIMOTHY A. CLARY/AFP/Getty Images)
Lajmi dhe fotot: https://news.sky.com/story/heavy-snow-set-to-hit-freezing-us-states-as-record-breaking-cold-snap-continues-11193612