Home Lifestyle Aroma që vrasin mushkonjat disa metra larg, ja si ti krijoni
Aroma që vrasin mushkonjat disa metra larg, ja si ti krijoni
0

Aroma që vrasin mushkonjat disa metra larg, ja si ti krijoni

0
0

Në verë, të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të shijojmë gjelbërimin dhe lulet. Por mushkonjat mund të shkatërrojnë edhe pushimet më të mrekullueshme.

Sipas një shkrimi të fundit të publikuar në Bright Side, janë gjetur 3 recetat me aromat natyrore që do të trembin mushkonjat që larg, kështu që ju mund të shijoni kënaqësitë e verës.

Përzieni pluhur vanilje me pudër për fëmijë në raportin 1 deri në 10 dhe aplikoni atë në të gjitha pjesët e hapura të trupit tuaj. Ju gjithashtu mund të përzieni vaniljen me ujë dhe ta vendosni në një shishe me sprucim e më pas të lyeni trupin tuaj.

Vendosni 5 g lule karafili në një gotë me ujë dhe vlojini ato për 15 minuta. Përzieni 10 pika të kësaj substance me 1 lugë gjelle të çdo parfumi që përdorni dhe më pas spërkateni në trupin tuaj.

Lulet e kamomilit janë një ilaç i vjetër natyror kundër mushkonjave. Lulet e thata dhe gjethet e kesaj bime ndikojnë ne qelizat nervore te insekteve. Ju mund të vendosni vetëm disa grumbuj të vegjël kamomilë rreth banesës ose shtëpisë tuaj.

Vaj i gatuar, shampo, dhe uthull. Përzieni këto përbërës në sasi të barabarta dhe tundini ato tërësisht derisa të shihni shkumë të bardhë. Uthulla i frikëson insektet, shamponi fsheh erën e fortë, ndërsa vaji është baza e çdo krem. Kjo e neveritshme është e sigurt për fëmijët dhe nuk ka erë të fortë.

Link: https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/11-fragrances-that-kill-mosquitoes-on-the-spot-759310/

Burimi i fotos: https://www.pexels.com/photo/two-clear-glass-bottles-with-liquids-672051/