Home Lifestyle Zbulohet sekreti i një gjumi të mirë, ja çfarë duhet të pini para se të shtriheni
Zbulohet sekreti i një gjumi të mirë, ja çfarë duhet të pini para se të shtriheni
0

Zbulohet sekreti i një gjumi të mirë, ja çfarë duhet të pini para se të shtriheni

0
0

Një pjesë e mirë prej nesh e nisin ditën me një gotë qumësht, por ekspertët e shëndetit nuk e rekomandojnë qumështin në mëngjes dhe kanë të drejtë.

Nëse pini qumësht në mëngjes do të ndiheni të përgjumur gjatë gjithë ditës dhe kjo sepse qumështi ka efektin t’ju vëjë në gjumë për këtë arsye rekomandohet të pihet para se të flini.

Sipas ekspertëve të shëndetit, nëse dëshironi të bëni një gjumë të qetë një gotë e ngrohtë qumësht është zgjidhja ideale.

Gjithashtu për të fjetur mirë rekomandohen edhe disa pije të tjera para gjumit siç është çaji i kamomilit i njohur për vetitë e tij qetësuese, ujë i arrës së kokosit ose një smooth me babane.

Ndërsa në mëngjes është më mirë që të konsumoni kos.

Nëse qumështi kishte efektin t’ju vinte në gjumë, kosi do të bëjë të kundërtën.

Për ta nisur ditën me energji dhe për t’u zgjuar më shpejt konsumimi i kosit ndonjëherë është më i mirë edhe se vetë kafja.

Burimi i lajmit: https://indianexpress.com/article/lifestyle/health/want-to-sleep-better-cut-down-on-caffeine-and-drink-these-instead-6106225/

Burimi i fotos: https://www.pexels.com/photo/close-up-photography-of-woman-sleeping-914910/