Home Sport Futbolli italian në zi! Ndahet nga jeta legjenda e Juventusit dhe Kombëtares së Italisë
Futbolli italian në zi! Ndahet nga jeta legjenda e Juventusit dhe Kombëtares së Italisë
0

Futbolli italian në zi! Ndahet nga jeta legjenda e Juventusit dhe Kombëtares së Italisë

0
0

Vdiq Ernesto Castano, mbrojtësi i Juventusit dhe i Italisë kampion i Europës ’68.

Ka vdekur në moshën 83-vjeçare, Ernesto Castano, mbrojtësi që ishte kampion i Evropës me kombëtaren në vitin 1968. Për ta kujtuar atë, FIGC ka mbajtur një minutë heshtje me rastin e ndeshjeve të kampionatit të planifikuara për fundjavë.

“Është një tjetër zi e dhimbshme për futbollin italian – deklaroi presidenti i Federcalcio-s, Gabriele Gravina – ai kishte meritën e modernizimit të rolit të qendërmbrojtësit dhe ishte protagonisti i Italisë në 68-ën, që ringjalli pasionin për futbollin në vend. Gjithashtu për këtë ne do t’i jemi gjithmonë mirënjohës Castano Azzurro përgjithmonë”.

Karriera

I rritur në zonën e Balsamic, pas eksperiencave në Serinë B me Legnano dhe Triestina në vitin 1958 zbarkoi te Juventusi, me të cilin në dymbëdhjetë sezone fitoi 3 kampionate dhe po aq Kupa Italie, madje duke mbajtur shiritin e kapitenit.

Ai bëri debutimin e tij për ekipin kombëtar në nëntor 1959 kundër Hungarisë (7 paraqitje për Azzurro) dhe mori pjesë në kampionatin evropian të vitit 1968, duke luajtur në çerekfinale me Bullgarinë, në gjysmëfinale me Bashkimin Sovjetik dhe në finalja e parë me Jugosllavinë.

Linku: https://news.italy24.press/local/315701.html

Burimi i fotos: https://it.wikipedia.org/wiki/Ernesto_Castano