Home Lifestyle Vuani nga toksinat, ja si ta pastroni trupin tuaj vetëm në pak ditë
Vuani nga toksinat, ja si ta pastroni trupin tuaj vetëm në pak ditë
0

Vuani nga toksinat, ja si ta pastroni trupin tuaj vetëm në pak ditë

0
0
  1. Kufizoni alkoolin

Pirja e tepërt e alkoolit zvogëlon aftësinë e mëlçisë tuaj për të kryer funksionet e saj normale, të tilla si detoksifikimi.

  1. Përqendrohuni te gjumi

Gjumi adekuat lejon trurin tuaj të riorganizohet, të rimbushet dhe të eliminojë toksinat që grumbullohen gjatë ditës.

  1. Pini më shumë ujë

Përveç roleve të shumta në trupin tuaj, uji lejon sistemin e detoksifikimit të trupit tuaj të largojë produktet e mbeturinave nga gjaku juaj.

  1. Reduktoni marrjen e sheqerit dhe ushqimeve të përpunuara

Konsumimi i tepërt i ushqimeve të padëshiruara është i lidhur me sëmundje kronike si obeziteti dhe diabeti. Këto kushte mund të shkaktojnë dëme në organe të rëndësishme për detoksifikim, si mëlçia dhe veshkat tuaja.

  1. Hani ushqime të pasura me antioksidantë

Konsumimi i një diete të pasur me antioksidantë ndihmon trupin tuaj të reduktojë dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe mund të ulë rrezikun e sëmundjeve që mund të ndikojnë në detoksifikimin.

  1. Hani ushqime të pasura me prebiotikë

Ngrënia e një diete të pasur me prebiotikë e mban sistemin tuaj të tretjes të shëndetshëm, gjë që është e rëndësishme për detoksifikimin e duhur dhe shëndetin imunitar.

  1. Ulni marrjen e kripës

Konsumimi i tepërt i kripës mund të rrisë mbajtjen e ujit. Ju mund të eliminoni ujin e tepërt dhe mbeturinat duke rritur marrjen e ujit dhe ushqimeve të pasura me kalium.

  1. Qëndroni aktiv

Aktiviteti i rregullt fizik ul inflamacionin dhe lejon sistemin e detoksifikimit të trupit tuaj të funksionojë siç duhet.

  1. Këshilla të tjera të dobishme detox

Megjithëse asnjë provë aktuale nuk mbështet përdorimin e dietave detoksike për largimin e toksinave nga trupi juaj, disa ndryshime dietike dhe praktika të stilit të jetesës mund të ndihmojnë në uljen e ngarkesës së toksinave dhe në mbështetjen e sistemit të detoksifikimit të trupit tuaj.

10.Hani ushqime që përmbajnë squfur.

Ushqimet e pasura me squfur, si qepa, brokoli dhe hudhra, rrisin sekretimin e metaleve të rënda si kadmiumi.

11.Provoni chlorella

Chlorella është një lloj alge që ka shumë përfitime ushqyese dhe mund të përmirësojë eliminimin e toksinave si metalet e rënda, sipas studimeve të kafshëve.

12.Shijoni pjatat me cilantro

Cilantro rrit sekretimin e toksinave të caktuara, të tilla si metalet e rënda si plumbi dhe kimikatet, duke përfshirë ftalatet dhe insekticidet

13.Mbështesni glutationin

Ngrënia e ushqimeve të pasura me squfur si vezët, brokoli dhe hudhra ndihmon në përmirësimin e funksionit të glutathione, një antioksidant kryesor i prodhuar nga trupi juaj që është shumë i përfshirë në detoksifikimin.

12.Kaloni te produktet natyrale të pastrimit

Zgjedhja e produkteve natyrale të pastrimit si uthulla dhe soda e bukës mbi agjentët e pastrimit komercial mund të zvogëlojë ekspozimin tuaj ndaj kimikateve potencialisht toksike

13.Zgjidhni kujdesin natyral të trupit

Përdorimi i deodorantëve natyralë, kozmetikës, hidratuesve, shampove dhe produkteve të tjera të kujdesit personal mund të zvogëlojë gjithashtu ekspozimin tuaj ndaj kimikateve.

Linku: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-detox-your-body

Burimi i fotos: freepik.com