Home Business / Technology Pritjes i erdhi fundi, Disney shpalos diversitetin e mrekullueshëm të “The Little Mermaid” 
Pritjes i erdhi fundi, Disney shpalos diversitetin e mrekullueshëm të “The Little Mermaid” 
0

Pritjes i erdhi fundi, Disney shpalos diversitetin e mrekullueshëm të “The Little Mermaid” 

0
0

Walt Disney Studios ka krijuar një trend të jashtëzakonshëm për të bërë ribërje live-aksion të tregimeve klasike. Njëra pas tjetrës, të gjitha përrallat e epokës së kaluar po jetësohen nga studio në përpjekje për të treguar historitë magjike në një dritë të re të personazheve të gjallë.

Bëhuni gati të shkoni “nën det!” Të fundit nga linjat jashtëzakonisht e suksesshme e Disney-t e ribërjeve live-action, Ariel tashmë do të keni mundësi ta shikoni në çdo kinema. Kompania Walt Disney fton edhe një herë audiencën të udhëtojë nën det për të parë historinë e Princeshës Ariel të shpaloset si kurrë më parë. Me regji nga regjisori veteran i filmit muzikor Rob Marshall dhe role të tjera të banuara nga yje të mëdhenj të Hollivudit si Melissa McCarthy si Ursula Magjistare e Detit dhe Javier Bardem si Mbreti Triton, filmi do të jetë një sukses i mirëfilltë në arkë.

Kasti i Little Mermaid 2023 thotë se diversiteti i filmave të Disney është ‘i mrekullueshëm’

Nëse po planifikoni të shikoni “The Little Mermaid” në kinema këtë fundjavë, do të vini re disa ndryshime nga origjinali.

Së pari është një xhirim me aksion të drejtpërdrejtë, kështu që kombinon aktorët e jetës reale me krijesat detare të animuara me kompjuter.

Dhe një nga ndryshimet më të mëdha është diversiteti i kastit.

Me siguri do ta dini, falë postimeve në mediat sociale apo tabelave, se personazhi kryesor Ariel luhet nga aktorja dhe këngëtarja me ngjyrë Halle Bailey. “Jam shumë e lumtur që mund të përfaqësoj për këtë brez të ri,” thotë ajo.

Por diversiteti në Little Mermaid të 2023 shkon përtej karakterit të saj – gjashtë motrat e Ariel-it luhen të gjitha nga aktorë të etnive të ndryshme.

Traileri i filmit u pa 9 milionë herë në vetëm pesë ditë dhe interneti u vërshua me video të vajzave të reja të emocionuara kur shihnin një yll të Disney-t që dukej si ato.

Linku: https://www.bbc.com/news/newsbeat-65683542

Burimi i fotos: https://www.instagram.com/p/CrPOymENSnW/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==