Home Tag "eurovision"

“Jam pothuajse 70% greke?!”, Eleni Foureira bën testin e origjinës

0
Këngëtarja e famshme me origjinë shqiptare Eleni Foureira, ishte e ftuar speciale së fundmi në festivalin më të madh të këngës në Europë, në Eurovizion. Gjatë qendrimit në Izrael, teksa ka realizuar disa intervista, këngëtarja shqiptare ka bërë edhe testin “Heritage”, e cila nxjerr prejardhjen dhe origjinën. Këngëtarja me origjinë shqiptare ngeli e shokuar nga […]

Ishte Olti Curri mbrëmjen e kaluar në Eurovision?! Këngëtarja i gjen sozinë!

0
Mbrëmjen e kaluar u zhvillua Nata e Parë Gjysmëfinale në festivalin e Europian të Këngës që po zhvillohet në Telaviv. Teksa po ndiqte me kërshëri nga televizioni performancat e konkurentëve, këngëtarja shqiptare Rovena Dilo vuri re një detaj mjaft interesant. Konkurenti i Gjeorgjisë në Eurovision, kishte një ngjashmëri shumë të madhe më gazetarin shqiptar Olti […]

Tre shqiptarëve në “Eurovision” u shtohet edhe një i katërt. Për kë bëhet fjalë?

0
Katër shqiptarë në Eurovizion, duket e çuditshme por është një mundësi shumë konkrete Ermal Meta, shqiptari i tretë i sapokonfirmuar si pjesëmarrës në Eurovision 2018, ndoshta do të pasohet edhe nga një tjetër emër i njohur. Eugent Bushpepa nga Shqipëria, Eleni Foureira, përfaqësuese e Qipros, dhe Ermal Meta i Italisë mund të kenë në Eurosong […]

Kush duhet ta fitojë ‘Eurovision-in’?

0
Aventura ka përfunduar për Shqipërinë. Këtë vit ne nuk do të jemi në finale, por kjo nuk do të thotë se nuk kemi të preferuarit tanë nga shtetet e tjera pjesëmarrëse. Muzika është e bukur dhe nuk ka kombësi. Mendimi i eksperteve të muzikës si Soni Malaj apo Linda Halimi është i rëndësishëm. Në këtë […]

Këta janë 10 finalistët e parë të Eurovision-it

0
Dje u mbajt gjysmë-finalja e festivalit të Eurovision-it në Kyiv të Ukrainës. Në total debutuan 18 shtete nga të cilat vetëm 10 zunë vend për në finalen e madhe. 10 finalistët dhanë një konferencë të shkurtër pas show-t. Të kualifikuarit sipas anonçimit janë: • Moldova: Hey Mamma by Sunstroke Project • Azerbaijan: Skeletons by Dihaj […]

Kosova mbetet jashtë Eurovisionit!

0
Pavarësisht përpjekjeve dhe kërkesës për t’u futur edhe Kosova në Eurovision, vendimi është marrë. Lista e publikuar mbi vendet që do të marrin pjesë në konkursin muzikor, e ka lënë jashtë Kosovën, duke mos e marrë parasysh as kërkesën e bërë nga institucionet përgjegjëse dhe as pozitën gjeografike të këtij vendi. Nuk dihet nëse është […]