Home Aktualitet

Aktualitet

Këngëtari 41-vjeçar vret veten

0
Një humbje të madhe ka pësuar bota e muzikës dhe sidomos asaj Rock. Këngëtari i famshëm Chester Bennington, i grupit “Linkin Park” bëri vetëvrasje në shtëpinë e tij në Los Angeles. Ai ishte 41 vjeç. Thuhet se u gjend i vetëvarur mëngjesin e së enjtes. Miqtë e tij janë të shokuar nga ky lajm dhe […]

E morët vesh? Sot ka ‘Portokalli’!

0
Ka mbaruar sezoni por jo “Portokallia”. Nëse jeni në Tiranë ose pranë saj, sot i gjithë kasti i humorit do jetë në sheshin e ri “Skënderbej”. Xhemi, Flori e aktorët e tjerë kanë lajmëruar entuziastë praninë e tyre atje. Pas një turneu nëpër Shqipëri, por edhe në Amerikë, radha i erdhi Tiranës. Ndryshe nga çdo […]

Nis takimi i G20-ës në Hamburg të Gjermanisë

0
Janë bërë bashkë krerët e shteteve nga 20 ekonomitë më të fuqishme të botës për t`iu përgjigjur pyetjeve për disa çështje me interes global, siç janë rregulloret financiare për tregjet ndërkombëtare, mbrotja nga epidemitë, apo ndryshimet klimatike. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, në rolin e organizatores shpreson në gjetjen e një gjuhe të përbashkët. Presidenti i […]

Ndahet nga jeta aktori i dashur i humorit

0
Breza të tërë janë rritur me humorin e tij. Ishte koha kur televizioni italian ndiqej shumë në Shqipëri, për shkak të një programacioni të munguar të vendin tonë. “Fantozzi” është personazhi i dashur i luajtur nga Paolo Villaggio, artisti që sot u nda nga jeta. Vajza e tij, Elisabetta e dha lajmin e hidhur në […]

KQZ publikon rezultatet e zgjedhjeve dhe ndarjen e mandateve

0
Është mbyllur dje në orën 19:00 numërimi i kutisë së fundit për zgjedhjet për kuvendin e Shqipërisë. Pjesëmarrës në votime ishin 1.613.087 zgjedhës, ose 46,72% e numrit të përgjithshëm. KQZ-ja ka nxjerrë rezultatet e votave të përkthyera më pas edhe në mandate, nga ku: Partia Socialiste ka marrë 763.999 vota, ose 48,33%, që do të […]

Monedhat e hedhura për fat, anulojnë fluturimin në Shanghai

0
Ndoshta nuk kishit dëgjuar më parë arsye më të çuditshme për të anuluar një udhëtim, por ndodh edhe kështu. Aeroporti i Shanghai-t ka anuluar një fluturim për shkak se një e moshuar 80-vjeçare kishte hedhur disa monedha në motorin e avionit për fat. Kanë qenë këto monedha që kanë shkaktuar defekt në motor, ndaj edhe […]

Kërkohen zhvillues software-sh – Mund të punoni nga anekënd botës

0
Kompania Acromax Technology GmbH është duke ju ofruar disa pozicione pune për zhvillues software-sh. Bëhet fjalë për një projekt afatgjatë në fushën e medias dhe financës. Për aplikacionin mobile dhe funksionet në media po kërkohet zhvilluesi më i mirë për Android, ose iOS, ose PHP+ JavaScript, në tregun global. Të përzgjedhurit do t`i bashkohen skuadrës […]

Sot 5 vjet nga ikja e parakohshme e kompozitorit Dorian Nini

0
Si sot 5 vjet më parë u nda nga jeta në një spital të Gjermanisë, kompozitori i mirënjohur Dorian Nini. Në këtë ditë nuk mund të mos rikujtohet kontributi i tij i çmuar në fushën e muzikës kryesisht si kompozitor por edhe si këngëtar. Si kompozitor ka krijuar një thesar të muzikës së mirëfilltë folklorike […]

Spektakli i bukurisë kurorëzon Miss Shqipërinë

0
Për të 19-tin vit është organizuar spektakli i bukurisë Miss Shqipëria nga Petri Bozo. Eventi u realizua në kalanë e Ali Pashës në Tepelenë, nën moderimin e Kastro Zizos dhe Einxhel Shkirës. U kurorëzua si më e bukura mes të bukurave Alessia Çoku. Ishte e para herë që Miss Shqipëria zhvillohej në kalanë e Tepelenës, […]