Home Aktualitet

Aktualitet

Uta Ibrahimi është gruaja e parë shqiptare që ngjiti Everestin

0
Alpinistja nga Kosova, Uta Ibahimi arriti të ngjiste majën më të lartë në botë. Ishte 22 maj, ora 5 e mëngjesit, momenti kur ajo u shndërrua në gruan e parë shqiptare që ngjiti Everestin. Lajmi i mirë është dhënë nga Xhimi Begeja, trajneri dhe lideri i ekspeditës. Kjo është një tjetër arsye për t`u ndjerë […]

Ndahet nga jeta ‘James Bond’

0
Aktori Roger Moore, që ka luajtur rolin e James Bond, është ndarë nga jeta në moshën 89 vjeçare. Lajmin e hidhur e ka dhënë familja e artistit në një njoftim. Ai vuante prej disa kohësh nga kanceri, i cili i mori edhe jetën. Artisti i donte kamerat dhe nuk u nda gjithë jetën prej tyre. […]

Izrael: 2000 euro dëmshpërblim për përdorimin e emojit ç’orientues

0
Emojit kanë thjeshtëzuar komunikimin dhe i kanë dhënë disa ngjyra bisedave virtuale, por ato mund të kenë pasoja serioze në gjykatë, siç një gjyq në Izrael dëshmon. Emojit mund të përdoren veçmas, por edhe të ndërthuren me tekstin për të shprehur më pas humorin, ose edhe të tregojnë shumë histori. Një karakter mund të jetë […]

Televizioni suedez vendosi aksidentalisht titra të programit për fëmijë, në debatin politik – Thjesht brilante

0
Zakonisht politika nuk është shumë argëtuese. Një stacion televiziv në Suedi gjeti një mënyrë për ta bërë debatin politik interesant. Aksidentalisht vendosi titra nga një program fëmijësh në një debat politik dhe rezultati që shkaktoi ishin shumë të qeshura. Debati i papritur, argëtues nisi me Ministren e Mjedisit, duke thënë: “Përshëndetje krijesa tokësore” dhe më […]

Këngëtarja e njohur bie nga ndërtesa dhe vdes

0
Bëhet fjalë për Lucia Caruso, një artiste hitesh, e cila është ndarë nga jeta si pasojë e rrëzimit nga një ndërtesë. Këngëtarja 34-vjçare ishte e martuar dhe nënë e tre fëmijëve. Ajo ka humbur jetën sapo ambulanca ka mbërritur në spital, si pasojë e plagëve të marra. Dëshmitarët në vendin e ngjarjes kanë dëgjuar çfarë […]

Video Rama-Basha që bëri xhiron e rrjetit

0
Pak përpara arritjes së marrëveshjes në mesnatën e djeshme, Rama dhe Basha patën një situatë vërtetë interesante, video e së cilës bëri xhiron e rrjetit. Ndërkohë që kryetari i opozitës kishte mbërritur përpara Kuvendit dhe ishte duke dhënë një intervistë për shtyp, pak minuta më vonë aty mbërriti kryeministri Rama. Pasi qëndroi për pak çaste […]

Ndahet nga jeta legjenda e rock-ut Chris Cornell

0
Është ndarë papritur nga jeta Chris Cornell, legjenda e rock-ut botëror. Artisti është gjetur i pajetë në dhomën e hotelit në Detroit, vend në të cilin pritej të jepte sot një koncert. Ai ishte 52 vjeç. Ish-anëtari i Soundgarden ka lënë pas hite me famë botërore dhe do të mbahet mend gjatë për gjithë investimin […]

Humb jetën këngëtarja e ‘Gjeniut të Vogël’

0
16-vjeçarja Blerta Pepa është ndarë nga jeta gjatë një operacioni në gju. Ajo ishte këngëtare dhe e kishte nisur rrugën e artit me pjesëmarrjen në kompeticionin muzikor “Gjeniu i Vogël”. Paraditja e sotme do të ishte fatale për të. Ndërhyrja në gju po bëhej pas një dëmtimi në orën e fiskulturës, por diçka shkoi keq […]

Babastars publikojne foto te Butonit te Argjendte

0
Kur Kanali Babastars ka mbërritur 100.000 abonentë, Youtube i ka dhënë Silver Play Button nëpërmjet kompanisë Acromax Media GmbH. Grupi Babastars ka vendosur, që këtë kujtim ta ndajë me fansat sot. Grupi është tashmë drejt Butonit të Artë. Foto:  

Zyrtarizohet Dita e Nënë Terezës në New York – Elia dhe Princ Leka në Asamble

0
Elia dhe Princ Leka kanë qenë të pranishëm në Asamble, në New York ku është zyrtarizuar Dita e Nënë Terezës. Çifti dhe organizata “Albanian Roots” kanë qenë iniciatorët e kësaj nisme. Tashmë 4 Shtatori është zyrtarisht Dita e Nënë Terezës në këtë shtet. Emocionet kanë qenë të papërshkrueshme për të gjithë ata që kontribuan në këtë […]