Home Business / Technology

Business / Technology

Risia e instagram për postimet false

0
Përdoruesit e Instagramit do të kenë tashmë mundësinë të raportojnë përmbatjet false në një postim. Opsioni i ri është gati që prej ditës së djeshme dhe do t’ju japë mundësi të gjithë përdoruesve që të analizojnë dhe raportojnë vërtetësinë e informacioneve që marrin përmes një postimi. Nëse një postim rezulton fals apo jokorrekt, Instagram nuk […]

Mclaren, makinë me motor floriri

0
Gjigandi Mclaren, pritet të hedhë në treg makinën më të shtrenjtë në histori. Makina do të dalë në ankand në 15 gusht dhe pritet të vlerësohet me 23 milion dollar. E veçanta e kësaj makine është motorri prej floriri të pastër i cili pritet ta shndërrojë këtë makinë ndër më të lakmuarat nga drejtuesit e […]

A e dini se më shumë se 500 artikuj në dy javë në mediat Gjermane janë të bazuar nga postimet në Instagram?!

0
Instagram ka arritur të bëhet një nga mediat më të rëndësishmë për shumicën e lajmeve që shkruhen në portalet Gjermane. Duke u bazuar në një statistikë të bërë së fundmi, mesatarisht 33 artikujt që shkruhen në një ditë bazohen në këtë burim.   Ndërsa Facebook dhe Instagram kohë më parë nuk ishin burimet kryesore të […]

Instagram po përgatitet për ndryshimin e rëndësishëm

0
Krijuesit e aplikacionit të njohur dhe shumë të përdorur në mbarë botën Instagram, por përgatiten për ndryshime të reja dhe mjaft të rëndësishme. Instagram, në fokus të të cilit është shpërndarja e fotografive, në një publikim në Twitter, ka bërë të ditur se përdoruesit e disa shteteve, nuk do të shohin apo t’i numërojnë pëlqimet […]

Punonjësit e Google ju përgjojnë në shtëpi, dëgjojnë dhe vlerësojnë regjistrimet audio

0
Një ndihmës asistent i zërit në Google, deklaroi se punonjësit e Google dëgjojnë dhe vlerësojnë çdo regjistrim audio. Google gjithashtu ka regjistrime audio të asistentit të saj gjuhësor pjesërisht të rishikuar dhe të nënshkruar nga punonjësit e kontraktorëve. Kjo del nga një raport i publikuar së fundmi transmetuesit belg VRT, të cilët ishte në gjendje […]

Rrëzimi i avionëve Boeing 737 Max, kompania paguante programues në Indi me 9 dollarë ora

0
Boeing është nën presion për shkak të rrëzimit të dy avionëve 737 Max. Meqenëse zbatohet ndalimi i fluturimit për avionëve të këtij lloji, çmimi i aksionit ka humbur rreth 20 përqind. Humbjet e fundit të çmimeve bazohen në një raport nga agjensia amerikane e lajmeve Bloomberg: Për këtë arsye kompania në zhvillimin e softuerit 737-Max […]

“ArkivaShqip” renditet e dyta pas “Rammstein”, si një nga brendet më të ndjekura në Gjermani

0
“ArkivaShqip” platforma më e madhe shqiptare në YouTube, është renditur si një ndër brendet me shikueshmëri më të lartë në You Tube dhe në Facebook në Gjermani. Duke iu referuar, platformës së njohur krahasimore “Tubular”, shifrat tregojnë se “ArkivaShqip” renditet e dyta mes brendeve më të ndjekura në Gjermani për muajin Maj, të këtij viti. […]

Brenda jetës plot trauma të një punonjësi të Facebook, një person vdes në zyrë

0
Në vitin 2017 kompania Facebook deklaroi se do të punësonte një numër të lartë punonjësish që do të punonin për sigurinë dhe mbarëvajtjen e këtij rrjeti social. 15 mijë punëtorë do të ishin moderatorë të përmbajtjesh. Moderatorë e përmbatjesh është një punë e vështirë! Kjo pasi ti duhet të shikosh politikat e Facebook, të cilat […]

“Apple” shpall fituesit “Apple Design Awards”, kryesojnë lojrat në mobile

0
“Apple” ka shpallur fituesit e “Apple Design Awards” për vitin 2019 në konferencën e Worldwide Developer. Kompania Apple ka veçuar një numër aplikacionesh, për të cilat është shprehur se punojnë po aq bukur, sa janë edhe estetikisht. Këtë vit më shumë se gjysma e çmimieve u ka shkuar aplikacioneve dedikuar lojrave në mobile, çka flet […]