Home Travel

Travel

Pse udhëtimet jashtë vendit janë të rëndësishëm për të rinjtë

0
Do të dilni nga zona juaj e rehatisë. Si të rinj, shumica prej nesh kanë një zonë mjaft të vendosur rehati. Në shtëpi me mamin dhe babin, në një komunitet që ju ka njohur ndoshta për një pjesë të mirë të jetës suaj. Ju keni themeluar, miqtë, aktivitetet, vendqëndrimet dhe ndoshta punët tuaja. Ne bëhemi […]

Tajlanda, një mrekulli për tu vizituar

0
Keni kohë që ëndërroni për një vend përrallash? Ka një alternativë për ju. Tajlanda është destinacioni i duhur. Ka një arsye pse Tajlanda tërheq mbi 20 milionë vizitorë ndërkombëtarë në vit: vendi ka shumë për të ofruar! Xhungla dhe jeta e egër e Tajlandës Xhungla Thai pushton 60% të territorit, domethënë, pjesën më të madhe […]

“Travesías”: Shqipëria , destinacioni që ofron gjithçka

0
Zbulimi i Shqipërisë turistike vazhdon të ngjallë kërshëri ndër vendet e tjera, por edhe të tërheqë vëmëndjen e mediave të huaja, se përse Shqipëria u kthye në destinacionin më tërheqës të këtij sezoni. Surprizë për shumëkënd ishte fluksi i turistëve që Shqipëria pati gjatë sezonit veror dhe atraksionet që Shqipëria ofron. Është media spanjolle “Travesias” […]

“Inside Hook”: Pushime të përsosura në Rivierën dhe Alpet shqiptare

0
Shqipëria është destinacioni i ri evropian për të cilën turistët nuk e dinë se kanë nevojë. Me këtë titull e përditshmja amerikane ‘Inside Hook’ fton lexuesit  të vizitojne vendin tonë dhe  liston edhe arsyet se pse Shqipëria nuk do t’i zhgënjejë. Për një javë pushime ajo rekomandon disa vende për të eksploruar pak nga bukuritë e shumta […]

Vendet më të lumtura në botë

0
Vendet mëtë lumtura në botë, shumica e te cilave gjenden në Skandinavi, kanë jetegjatesi më të madhe të popullsisë, mbështetje më të madhe për popullatën, me pak raste të korrupcionit, si dhe janë shume bujar me njeri tjetrin. Shtete më të lumtura në botë: DANIMARKA Danimarka kryeson listen e shteteve me nivel më të lartë […]

Rruga që është cilësuar ‘mrekullia e tetë e botës

0
Ajri i freskët malor hynte nga dritarja e makinës teksa kaloja me makinë pranë peizazheve të thepisura malore. Pavarësisht se vera është në ikje, sasi të mëdha akumulimesh bore ende janë ngjitur në majat 7 mijë metra. Ujëvarat akullnajore pikuan për të ushqyer lumin akuamarin poshtë, përmes luginës së Hunzas në lartësi të madhe të […]

Finlanda është vendi i parë në botë që teston pasaportat dixhitale

0
Për momentin, shërbimi është i disponueshëm vetëm për fluturimet drejt Mbretërisë së Bashkuar. Që nga 28 gushti, aeroporti Helsinki-Vantaa u jep mundësinë pasagjerëve që udhëtojnë në qytete të caktuara në Mbretërinë e Bashkuar të kalojnë kontrollin e pasaportave duke përdorur vetëm një dokument dixhital udhëtimi. Kështu, ky projekt pilot e bën Finlandën vendin e parë […]

Disa arsye përse duhet të vizitoni Greqinë

0
Moti i mrekullueshëm, disa prej plazheve më fantastikë në botë dhe një prej vendeve me historinë më të vjetër, Greqia nuk është cilësuar më kot si “Toka e Zotave”. Nëse jeni në kërkim të aventurës, të pushimeve romatike, të pushimeve për të gjithë familjen, Greqia ju ofron paketën e plotë për cilindo rast. Ushqim fantastik […]

Butrinti, destinacioni historik më i preferuar nga turistët

0
Parku Kombëtar i Butrintit është siti arkeologjik më i vizituar në vendin tonë dhe ai që ka patur fluksin më të madh në sezonin veror. Në 8 muajt e parë të këtij viti, në Butrinit kanë hyrë mbi 80 mijë vizitorë duke shënuar një rritje me 42.7% krahasuar kjo me të njëjtën periudhë të një […]

Le Figaro/ Një vend, dy mundësi: Shqipëria kundër valës

0
I çliruar nga xhaketa e tij staliniste, vendi i shqiponjave rishfaqet pa e humbur shpirtin. Nga mbetjet e lashta të qyteteve mijëravjeçare e deri te hapësirat e ruajtura natyrore, është një parantezë ideale për një qëndrim konfidencial. Qytetet osmane dhe bregdeti i Jonit Kalimi i Shqipërisë nga veriu në jug është premtimi për të jetuar […]