Home Tag "gjermani"

“ArkivaShqip” rekord në Gjermani, kjo video ndër 5 më të shikuarat e të gjitha kohërave

0
Kanali “ArkivaShqip” në YouTube shënon një tjetër rekord në Gjermani. Në një renditje të videove me një numër të lartë shikimesh ndër vite, kënga “Të ka lali shpirt” një bashkëpunim midis Silva Gunbardhit, Mandit dhe Dafit, pozicionohet e katërta. Kjo është një renditje vërtetë surprizë duke pasur parasysh që kjo platformë ka rreth 24,2 milion […]

Xhemi Shehu dhe Rezart Veleshnja po mendojnë “seriozisht” largimin nga Shqipëria, e pabesueshme çfarë po bëjnë

0
Moderatorja simpatike Xhemi Shehu dhe aktori i humorit Rezart Veleshnja, shfaqen vazhdimisht nën shoqërinë e njëri tjetrit. Ata kanë një marëdhënie të mirë midis tyre, pasi shpesh herë i kemi parë të postojnë foto e video së bashku. Këtë herë Rezi ka vendosur të surprizojë jo pak fansat me një video në instagramin e tij, […]

Ndryshon tregu i muzikës në Gjermani, si po zhvendoset audienca

0
Të ardhurat e regjistruara nga tregu i muzikës në Gjermani ranë me 0.4% në vitin 2018, sipas shifrave të publikuara nga shoqata e industrisë gjermane të muzikës Bundesverband Musikindustrie (BVMI). Të ardhurat totale në të gjithë vendin nga CD, downloads, vinyl dhe streaming në vitin 2018 ishin 1.58 miliardë euro. Ndërkohë që i gjithë tregu […]

Pas makinave autonome, ky shtet po përgatitet për prodhimin e anijeve pa kapiten

0
Pas projektimit për ndërtimin e makinave autonome të cilat shumë shpejt mund të jenë realitet, Gjermania po planifikon të aplikojë të njëjtën teknologji për lundrimin. Në bashkëpunim me Ministrinë Gjermane të Transporteve, aktorët dhe inxhinierët e kësaj industrie po punojnë për të krijuar hapsira për testimin e këtij projekti në kanalin “Spree-Order”. Kjo do të […]

ArkivaShqip renditet e dyta mes brendeve më të ndjekur në Gjermani

0
Fjala është për një shembull suksesi jo vetëm në Shqipëri dhe shifrat flasin qartë. ArkivaShqip është një ndër brendet më të sukseshme dhe njëherazi një ndër promotorët më gjithpërfshirës në tregun muzikor dhe në masmedia. Nëse i referohemi një platforme të njohur krahasimore, si “Tubular”, do kuptojmë se gjuha e shifrave është vërtet mbresëlënëse. ArkivaShqip, […]

Nis takimi i G20-ës në Hamburg të Gjermanisë

0
Janë bërë bashkë krerët e shteteve nga 20 ekonomitë më të fuqishme të botës për t`iu përgjigjur pyetjeve për disa çështje me interes global, siç janë rregulloret financiare për tregjet ndërkombëtare, mbrotja nga epidemitë, apo ndryshimet klimatike. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, në rolin e organizatores shpreson në gjetjen e një gjuhe të përbashkët. Presidenti i […]

Vende të pabesueshme që vështirë të besosh se vërtet ekzistojnë…

0
Bota jonë është kaq e mbushur me mrekulli se vende të reja dhe të mahnitshme janë zbuluar çdo ditë, qoftë nga fotografë profesionistë apo amatorë. Vendndodhje të ndryshme gjeografike, kushtet klimatike dhe madje edhe stinët ofrojnë shumëllojshmëri më të madhe të mrekullive natyrore: liqene rozë, livadhe mahnitëse ose fusha tulipani, kanione dhe male frymëmarrëse dhe […]