Home Tag "TRAVEL"

Rreziqet që duhen shmangur gjatë pushimeve verore

0
Shumica e njerëzve mezi presin pushimet verore. Fëmijët janë jashtë shkollës, moti po ngroh dhe shumë prindër janë në gjendje të pushojnë nga puna për të kaluar kohë me familjet e tyre. Është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për rreziqe të tjera të mundshme gjatë udhëtimeve tuaja verore: Nxehtësia ekstreme Vapa ekstreme mund të […]

Zbuloni 8 vendet më misterioze në botë që duhet t’i vizitoni

0
Nëse jeni pas historive drithëruese, ngjarjeve të pashpjegueshme dhe vendeve të përhumbura, do t’ju prezantojmë disa prej tyre. Udhëzuesit e Gjeorgjisë A keni menduar ndonjëherë se çfarë do të ndodhte nëse i gjithë qytetërimi ynë dhe gjithçka që kemi mësuar do të zhdukej? Epo, ju mund të mos keni, por dikush atje e bëri. Guidestones […]

Këto qytete evropiane janë sa tërheqëse aq edhe ekonomike për t’u vizituar

0
Porto, Portugali   Porto është një nga destinacionet më ekonomike në Evropën Perëndimore dhe ndodhet në zemër e Portugalisë Veriore. Ky qytet i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s krenohet me katedrale të zbukuruara, sheshet plot gjallëri, oborret dhe restorantet e bukura buzë lumit me pamje nga Lugina Douro. Verërat e ëmbla janë një tjetër aryse për […]

Pushime në Itali, ky veprim mund t’iu kushtojë 500€ gjobë

0
Kryebashkiaku i një qyteti turistik italian ka vendosur të vendosë gjoba për personat që dalin me rroba banjo në qytet, duke përmendur shqetësimet për “cilësinë e jetës”. Massimo Coppola, kryebashkiaku i Sorrentos, njoftoi gjoba që variojnë nga 25 deri në 500 euro në një postim në Facebook të publikuar më 6 korrik. “Jo më me […]

Sekretet që s’dini për fluturimin me avion

0
Nuk bëhet fjalë për t`ju bërë paranojak e të mendoni se keni dikë në krah, por flitet për disa gjëra që nuk i dini e që duhet të jeni në dijeni. Kaloni përmes këtij artikulli, përtej kabinës, për të parë se si argëtohen stjuardesët me njëri-tjetri. Si i trajtojnë udhëtarët dhe çfarë pëlqejnë të bëjnë […]

Uljet më të veçanta të aeroporteve më të bukura në botë

0
Duke parë nga një dritare e aeroplanit për të parë një peizazh mahnitës të ri është pjesë e asaj që e bën udhëtimin aq gjallërues. Pamja e parë e një qyteti, vendi ose kontinenti nga qielli mund të thotë shumë për atë destinacion. Privatefly, një qytezë e prenotimit të kartës private të avionit, hulumtoi profesionistët […]

5 mënyra për të pasur pushime familjare të lumtura!

0
Pushimet jo gjithmonë janë të bukura. Moti i keq, apo humori i keq, mund t’i bëjë ato të mërzitshme. Bëni sakrifica! Nëse familjarët tuaj dëshirojnë një veprimtari të caktuar përgjatë pushimeve, bëni një sakrificë dhe pranoni. Per shembull nëse ju dëshironi të qëndroni në çadër, e dikush nga familja dëshiron të kalërojë, bëni një sakrificë […]