Home Travel 15 arsyet që tregojnë pse Charleston është një nga destinacionet më të njohura të Amerikës
15 arsyet që tregojnë pse Charleston është një nga destinacionet më të njohura të Amerikës
0

15 arsyet që tregojnë pse Charleston është një nga destinacionet më të njohura të Amerikës

0
0

Charleston, Karolina e Jugut, është një destinacion ideal për një udhëtim në fundjavë.
Jo vetëm që ka ndërtesa historike për të mrekulluar dhe rrugët me kalldrëm për të shëtitur së bashku, është gjithashtu një vend i mrekullueshëm për të ngrënë, pirë dhe të gëzuar.
Biznes Insider kohët e fundit u drejtua në jug për të parë gjithçka që Charleston ka për të ofruar:

 • Charleston është një qytet port në bregdetin e Karolinës së Jugut. Vetë qyteti ka një popullsi prej rreth 133,000, sipas të dhënave të regjistrimit të vitit 2015.
 • U votua qyteti më i mirë në botë nga lexuesit Travel + Leisure në 2016, dhe sipas Lonely Planet, ai tërheq 4.3 milionë vizitorë çdo vit.
 • Është një fluturim dy-dhe-çerek-orësh nga New York City në Charleston në United, JetBlue dhe Delta. Sipas app Hopper për përcjelljen e fluturimit, fluturimet e udhëtimit të rrumbullakët kushtonin mesatarisht $ 240 në mes të prillit dhe qershorit dhe 200 $ deri në tetor. Këto konsiderohen si muajt më të mirë për t’u vizituar.
 • Qyteti është ndoshta më i njohur për bukurinë e tij historike
 • Ajo daton në 1670, kur u vendos nga kolonistët anglezë dhe e quajti Charles Town pas Mbretit Charles II të Anglisë. Nga shekulli i 18-të, Charleston ishte bërë një nga portet kryesore koloniale në Jug, që merrej me oriz, pambuk dhe lesh.
 • Arkitektura historike parashikon Luftën Civile. Sipas bordit të turizmit, qyteti ishte i shkurtër në kryeqytet pas luftës, që do të thotë se duhej të riparonte ndërtesat e dëmtuara në vend që t’i zëvendësonin ato. Kjo do të thoshte se shumë nga ndërtesat mbetën të paprekura.
 • Sot zona kryesore turistike është e fokusuar në rrethin e saj historik të qytetit, i cili ka shumë bare, restorante dhe dyqane. Turistët mund të marrin kalërim me kalë nëpër këtë zonë për të parë disa nga shtëpitë më spektakolare.
 • King Street, rruga kryesore tregtare, është zona më e ngarkuar në lagjen franceze në qendër të qytetit. Këtu do të gjeni një përzierje të butikëve dhe zinxhirëve të mirënjohur si H & M, J. Crew, dhe Forever 21. Është rruga e prapme, megjithatë, që mbajnë bukurin e vërtetë të qytetit.
 • Përgjatë majës së qytetit dhe përballjes nëpër det janë disa prej shtëpive më mbresëlënëse, përgjatë asaj që njihet si “Rreshti i Baterisë”. Nëse ecni përgjatë ujrave, do të vini tek “Bateria”, një park dhe memorial lufte në majë të gadishullit të Charleston.
 • Nga maja e gadishullit mund të shikoni drejt monumentit të Fort Sumter, ku të shtënat e para të Luftës Civile u qëlluan në 1861. Për një pamje më të mirë, vizitoni monumentin me anije
 • Charleston është bërë gjithashtu një parajsë ushqimore. FIG, një nga destinacionet ushqimore më popullore të qytetit, u emërua një nga restorantet më të mira në Amerikë nga Eater në vitin 2016. Kuzhini i saj, Mike Lata, u nominua gjithashtu për një çmim James Beard në kategorinë e “Çuditshme të shquar” këtë vit.
 • Ka shumë opsione të tjera më të ulta për ngrënie. Ne u drejtuam në 167 Raw, të quajtur një nga vendet më të mira për të ngrënë këtë pranverë nga Eater.
 • Ka një menu të ulët të ushqimit të detit dhe bar të gocave. Ose uluni në bar dhe shikoni që serveri juaj të kapë oystere të freskëta, ose të shkoni jashtë për të ngrënë në kopshtin e vet mini. Ne kemi urdhëruar oysters ($ 2.75), peshk tacos ($ 6), një roll karavidhe ($ 27), dhe ceviche ($ 14).
 • Rreth qoshe nga 167 Raw është hotel Zero George Street, i cili ka restorantin e vet. Është e vështirë për të gjetur një tabelë këtu, por ata që nuk kanë rezervuar paraprakisht mund të kenë gjithashtu një pije me snacks në bar në verandë.
 • Një tjetër prej synimeve të Charleston është afërsia e saj në plazh. Ka disa pranë për të zgjedhur, si Sullivan’s Island, e cila është një makinë rreth 20 minuta nga Charleston në qendër të qytetit.

Burimi i lajmit: http://www.businessinsider.com/charleston-south-carolina-travel-guide-2017-5/#further-north-youll-find-a-popular-brunch-spot-called-hominy-grill-run-by-james-beard-award-winning-chef-robert-stehling-here-youll-find-classic-southern-dishes-like-shrimp-and-grits-fried-chicken-and-catfish-creole-try-them-all-16

Burimi i fotos kryesore: © Landis Brown  https://unsplash.com/search/charleston?photo=lNrWxFfIG6Y