Home Aktualitet Si ta shmangim stresin pas tërmetit, ja pesë metodat efektive
Si ta shmangim stresin pas tërmetit, ja pesë metodat efektive
0

Si ta shmangim stresin pas tërmetit, ja pesë metodat efektive

0
0

Tërmetet përveç dëmeve të konsiderueshme në shumë raste shkaktojnë panik të madh, sidomos nëse shoqërohen me pasgoditje të vazhdueshme.

Ekspertët e shëndetësisë rendisin disa metoda se si ta largoni ankthin dhe stresin që sjell situata e krijuar nga tërmetet.

Më konkretisht nëse ndieni një ndjesi ngushtimi në frymëmarje, djersë të ftohta, rrahje të forta zemre apo pagjumësi, është e nevojshme që të ndiqni disa hapa.

  1. Përfshihuni sa më shumë në jetë me gjërat rutinë vetëm kështu do të largoni mendjen.
  2. Shpreheni frikën tek miqtë dhe të afërmit tuaj.
  3. Merrni një periudhë pushimi larg punës dhe stresit.
  4. Përgatiteni veten për situatat emergjente duke mësuar se si të operoni në çdo rast.
  5. Mos përdorni alkol dhe drogëra, pasi nuk ju ndihmojnë.

Ekspertët janë të mendimit se pika dy është më e rëndesishma, sa më shumë të flasësh për një eksperiencë të keqe, aq më shpejt e kalon.

Link: https://www.huffpost.com/entry/reduce-earthquake-anxiety_b_934862

Burimi i fotos: https://pixabay.com/photos/earthquake-seismograph-seismic-wave-3167693/