Home Business / Technology Firma e çipave AI Nvidia kap vlerë 2 trilion dollarë
Firma e çipave AI Nvidia kap vlerë 2 trilion dollarë
0

Firma e çipave AI Nvidia kap vlerë 2 trilion dollarë

0
0

Superkompjuteri NVIDIA HGX AI në shfaqje gjatë Ditës së Teknologjisë Hon Hai (HHTD23) në Taipei, Tajvan, 18 tetor 2023.

Vlera e tregut e Nvidia ka arritur mbi 2 trilion dollarë (1.58 trilionë paund), një moment historik i ri në ngjitjen e shpejtë të prodhuesit të çipave në radhët e kompanive më të vlefshme në botë.

Aksionet në firmën e Silicon Valley u rritën me më shumë se 4% në tregtinë e mëngjesit të premten përpara se të bien pak.

Fitimet zgjeruan një rritje pas raportit të fitimeve të kompanisë këtë javë.

Kompania po përfiton nga përparimet në inteligjencën artificiale (AI), të cilat kanë fuqizuar kërkesën për çipat e saj.

Qarkullimi në firmë u dyfishua më shumë se vitin e kaluar në më shumë se 60 miliardë dollarë dhe shefi Jensen Huang u tha investitorëve këtë javë se kërkesa ishte “rritur” në të gjithë botën.

Kompania, e cila u bë me vlerë 1 trilion dollarë më pak se një vit më parë, tani renditet si kompania e katërt më e vlefshme në botë e tregtuar publikisht, pas Microsoft, Apple dhe Saudi Aramco.

Çmimi i aksioneve të firmës është më shumë se trefishuar gjatë 12 muajve të fundit, nga më pak se 240 dollarë secila në gati 800 dollarë në tregtimin e mesditës të së premtes.

Të enjten, një ditë pas raportit të fitimeve, blerësit që blenë aksione e rritën vlerën e tij me 277 miliardë dollarë, fitimi më i madh njëditor i Wall Street në histori.

Linku: https://www.bbc.com/news/business-68387018

Burimi i fotos:pexele.com

tags: