Home Aktualitet Humbi betejën me sëmundjen e rëndë, piktori i njohur shqiptar ndahet nga jeta
Humbi betejën me sëmundjen e rëndë, piktori i njohur shqiptar ndahet nga jeta
0

Humbi betejën me sëmundjen e rëndë, piktori i njohur shqiptar ndahet nga jeta

0
0

Një tjetër humbje për artin shqiptar. Piktori i njohur shqiptar ndahet nga jeta.

Piktori i njohur shqiptar Ali Oseku nuk arriti të fitonte dot betejën me sëmundjen e rënë.

Ali Oseku (1944) Lindi në Tiranë, në një familje me origjinë nga Gjakova. Liceun artistik e mbaron në vitin 1963, ndërsa Institutin e Lartë të Arteve në vitin 1969.

Pas studimeve, artisti fillon punë si skenograf në TOB. Në vitin 1973, në valën e ndëshkimeve shtetërore në fushën e artit dhe kulturës, artisti u dënua me burg deri në vitin 1979.

Pas kësaj periudhe, artisti punon si punëtor i thjeshtë, deri në rënien e sistemit. Pas viteve ’90, do ishte një nga zërat më aktivë të skenës artistike vendase.

Linku:https://www.facebook.com/search/top/?q=Ali%20Oseku

Burimi i fotos:https://www.facebook.com/search/top/?q=Ali%20Oseku

 

tags: