Home Business / Technology Tesla do të përballet me aksidentin fatal të autopilotit
Tesla do të përballet me aksidentin fatal të autopilotit
0

Tesla do të përballet me aksidentin fatal të autopilotit

0
0

Tesla ka premtuar të prodhojë një makinë autonome, por ende nuk e ka lëshuar një të tillë.

Gjigandi i makinave elektrike Tesla ka rënë dakord të zgjidhë një padi për një aksident në vitin 2018 që vrau inxhinierin e Apple Walter Huang pasi Modeli i tij X, që funksiononte në Autopilot, u përplas me një barrierë autostrade.

Çështja, e ngritur nga familja e Huang, ishte planifikuar të fillonte në Gjykatën e Lartë të Kalifornisë këtë javë.

Nëse gjyqi do të kishte vazhduar, do të kishte sjellë një kontroll të shtuar të teknologjisë Autopilot dhe Full Self-Driving të firmës.

Kushtet e marrëveshjes nuk u zbuluan dhe raportet kanë thënë se marrëveshja ende duhet të miratohet nga një gjyqtar.

Para zgjidhjes, Tesla argumentoi se zoti Huang kishte keqpërdorur sistemin sepse ai po luante një lojë video pak para aksidentit.

Firma ka fituar më parë prova në Kaliforni duke argumentuar se shoferët e përfshirë nuk kishin ndjekur udhëzimet e saj për të ruajtur vëmendjen gjatë përdorimit të sistemit.

Prodhuesi i automjeteve elektrike (EV) përballet me një sërë padish për aksidente që lidhen me përdorimin e supozuar të teknologjisë së ndihmës së shoferit.

Administrata Kombëtare e Sigurisë në Trafikun e Autostradave të SHBA-së ka hetuar gjithashtu disa aksidente që përfshijnë Autopilot.

Të premten, Musk tha se kompania planifikon të zbulojë një robotaksi vetë-drejtues në gusht.

Marrëveshja me familjen e Huang vjen në një kohë kur kompania po lufton me dobësimin e shitjeve.

Dërgesat ranë ndjeshëm në tre muajt e parë të këtij viti pasi Tesla u përball me një zjarr në fabrikën e saj evropiane, ndërprerjen e transportit global dhe konkurrencën në rritje.

Tesla ka ulur çmimet në mënyrë të përsëritur si përgjigje ndaj rritjes së konkurrencës nga rivalët si BYD, por kërkesa në tregjet kryesore si Kina ka rënë.

Aksionet e Tesla kanë humbur pothuajse një të tretën e vlerës së tyre që nga fillimi i këtij viti.

Linku: https://www.bbc.com/news/articles/c14kggkr4vro

Burimi i fotos: pexele.com

tags: