Home Sport Tajneri i Francës shpreh shqetësim për Mbappé pas fitores ndaj Portugalisë
Tajneri i Francës shpreh shqetësim për Mbappé pas fitores ndaj Portugalisë
0

Tajneri i Francës shpreh shqetësim për Mbappé pas fitores ndaj Portugalisë

0
0

Trajneri kryesor i Francës, Didier Deschamps, dha lajme të shqetësueshme për kapitenin Kylian Mbappe pas fitores së skuadrës kundër Portugalisë 0-0 (5-3) në penallti në çerekfinalen e Kampionatit Evropian (Euro) 2024 në Hamburg të hënën.

Mbappe u zëvendësua në pjesën e dytë të kohës së shtesë dhe pa ndeshjen e penalltive nga stoli.

Duke folur pas ndeshjes, Deschamps zbuloi se Mbappe ishte i lodhur, kështu që ai vendosi ta zëvendësonte për të sjellë këmbë “të freskëta”.

“Ai është evidentisht i lodhur sepse muskularisht, pas asaj që ka kaluar, nuk është e lehtë,” tha Deschamps. “Unë e pashë atë të në situatë të vështirë edhe në pjesën e parë të kohës së shtesë.

“Nuk ka qenë e dobishme ta lë atë aty, edhe nëse ishte një futbollist që do të merrte penalltinë. Kylian ka qenë gjithmonë i sinqertë me mua dhe grupin.

Duke dhënë mendimin e tij për ndeshjen, trajneri i fituesit të Kupës së Botës theksoi se ndeshja ishte “e tensionuar” dhe mund të kishte shkuar në çdo mënyrë në penallti.

“Ishte një ndeshje shumë e tensionuar,” shtoi Deschamps.

“Jam i lumtur për grupin që dha gjithçka dhe na bëri të kthehemi në anën e drejtë. Ne jemi ende në gjysmëfinale, unë kisha filluar të gëzoj që kur ishim në çerekfinale, tani po gëzoj gjysmëfinale. Po bëhet një zakon, edhe pse nuk duhet ta bëjmë këtë të zakonshme.”

“Është një çështje zgjedhjeje, edhe pse nuk mund të sjellja Olivier,” tha ai. “Kisha këtë ndryshim të fundit për të bërë, Olivier ishte një kandidat për të goditur. Por unë i njoh mirë lojtarët, kishte një lloj qetësie, ishte një luftë e forcës me portierin.”

Linku: https://www.marca.com/en/lifestyle/celebrities/2024/07/05/6688018d268e3e102a8b4599.html

Burimi i fotos: Instagram https://www.instagram.com/k.mbappe/

tags: