Home Aktualitet

Aktualitet

Bota e muzikës në zi! Ndahet nga jeta këngëtarja me famë botërore

0
Këngëtarja britanike, Christine McVie, e cila ishte pjesë e bandës së rock-ut “Fleetwood Mac”, ka vdekur në moshën 79-vjeçare, ka lajmëruar familja e saj. Kantautorja britanike ishte pjesë e disa hiteve, si: Little Lies, Everywhere, Don’t Stop, Say You Love Me dhe Songbird. Ajo vdiq paqësisht në një spital në shoqërinë e familjes së saj, […]

Lëkundje tërmeti në vendin tonë, ja ku ishte epiqendra

0
Një tërmet ka lëkundur vendin tonë. Epiqendra e lëkundjeve ndodhet në Shkodër. Lëkundjet janë ndjerë dhe në qytetet më të afërta të Shkodrës. Mësohet se magnituda e tërmetit me epiqendër në Gjegjan ishte e 3.0 në shkallën Rihter. Sipas njoftimeve paraprake lëkundjet nuk kanë shkaktuar dëmë në në njerëz apo materiale. Linku: https://www.geo.edu.al/newweb/?fq=brenda&m=news&lid=22&gj=gj1 Burimi i […]

E trishtë këngëtari i njohur ndahet nga jeta pak orë pas martesës

0
Këngëtari Jake Flint vdiq pak orë pas martesës. Kantautori Jake Flint, i njohur për këngët e tij, duke përfshirë “What’s Your Name?” vdiq në moshën 37-vjeçare. Vdekja e Flint erdhi vetëm disa orë pas martesës së tij me gruan Brenda. Familja dhe miqtë janë në zi për humbjen e kantautorit Jake Flint. Vendas i Oklahoma-i […]

Momente të vështira për artin, ndahet nga jeta aktori i njohur

0
Aktori Clarence Gilyard është ndarë nga jeta në moshën 66 vjeçare. Clarence Gilyard, një aktor veteran që kishte role të dukshme në Die Hard, Matlock dhe Walker, Texas Ranger, i cili më vonë do të bëhej profesor teatri dhe autor, ka vdekur. Universiteti i Nevadës, Kolegji i Arteve të Bukura në Las Vegas, ku jepte […]

Përkeqësimi i motit kthen rrugën e Dardhës së Korçës në burim të frikshëm aksidentesh (pamje)

0
Korça është një nga destinacionet e preferuara për të kaluar fundjavën. Qindra qytetarë nga Tirana dhe qytete të ndryshme i drejtohen Korçës për një fundjavë jasht rutinës së përditshme. Për shkak të përkeqësimit të motit dhe reshjeve të lehta të dëborës kanë filluar aksidentet automobilistike. Deri në orët e vona rrugët e mbuluar nga dëbora […]

Momente emocionuese! Presidenti Bajram Begaj i jep nënshtetësinë shqiptare Dua Lipës

0
Dua Lipa është një talent i veçantë i zërave shqiptarë që ka bërë jehonë në mbarë botën. Këngëtarja do të dhurojë një super performancë në Tiranë për festat e Nëntorit. Presidenti i Republikës Bajram Begaj i dha shtetësinë shqiptare Dua Lipës, këngëtares me origjinë shqiptare. ‘Dua Lipa është krenari shqiptare! Kënaqësi e veçantë t’i dorëzoja […]

Dizajneri i spikatur i Hollywood-it ndahet nga jeta

0
Ndërron jetë në moshën 98-vjeçare, dizajneri i suksesshëm i vipave Renato Balestra. Pasioni i Balestrës për kinemanë e shtyu atë të dizenjonte kostume për Ava Gardner, Sophia Loren dhe Elizabeth Taylor, ndër të tjera A-listë të Hollivudit. Balestra hapi atelienë e tij të parë në 1959 në Romë, ku kompania është ende e bazuar, pas […]

Momente të vështira në familjen e Getoar Selimit

0
Familja e Getoar Selimit po kalon momente të vështira. Halla e reperit të njohur është ndarë nga jeta. Lajmin e trishtë e ka ndarë me ndjekësit vëllai i Getit përmes një postimi në rrjete sociale. Ai ka postuar një foto në të cilën shkruan: ‘Me dhimbje dhe pikëllim njoftojmë se sot ndërroj jetë halla jonë’. […]