Home Aktualitet

Aktualitet

Aktori i nominuar për Oscar, Don Murray ndahet nga jeta

0
Aktori i Hollivudit, Don Murray, ka vdekur në moshën 94-vjeçare. Ai fitoi një nominim për Oscar për këtë rol në filmin ‘Bus Stop’ në të cilin luajti përballë Marilyn Monroe. Aktori i Hollivudit, Don Murray, ka vdekur në moshën 94-vjeçare. Ai fitoi një nominim për Oscar për këtë rol në filmin ‘Bus Stop’ në të […]

Carl Weathers, aktori i famshëm për “Rocky” ndahet nga jeta

0
Carl Weathers, aktori pjellor i famshëm për “Rocky” dhe “The Mandalorian”, vdiq në moshën 76-vjeçare. Carl Weathers flet në skenë në premierën e serialit të parë të Lucasfilm, “The Mandalorian”, në Teatrin El Capitan në Hollywood, Kaliforni më 13 nëntor 2019. Aktori “vdiq i qetë në shtëpi” të enjten, tha Luber për CNN. Nuk kishte […]

Ndahet nga jeta në moshën 67 vjeçare balerini që magjepsi ‘Broadway’

0
Hinton Battle, balerini  që la pa frymë  Broadway dhe më gjerë, vdes në moshën 67-vjeçare Në moshën 18-vjeçare, ai luajti Scarecrow në produksionin origjinal të Broadway të “The Wiz”. Ai vazhdoi të fitoi tre çmime Tony për aktorin më të mirë të paraqitur në një muzikal, më shumë se çdo interpretues tjetër në atë kategori. […]

Rriten tarifat dhe ndryshon dhe vlefshmëria e patentave

0
Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor, ka bërë rishikim dhe indeksim për të gjitha shërbimet dhe tarifat që ofron. Në njoftimin e saj, Drejtoria thotë se ka një për disa kategori ka rritje të vlefshmërisë së lejeve të drejtimit, në të njëjtën kohë edhe rritje të kostos. Tarifa e kartonit të patentës që […]

Ndahet nga jeta në moshën 79-vjeçare aktori i teatrit Richard Howard

0
Aktori i teatrit Richard Howard ka vdekur në moshën 79-vjeçare, ka bërë të ditur agjenti i tij. Ai ishte një yll i produksioneve të nominuara nga Olivier, duke përfshirë rolin e Sir Robert de Lesseps në kastin origjinal të trillimeve historike Shakespeare In Love – një përshtatje e filmit të vitit 1998 – në Teatrin […]

Gazetari dhe diplomati i njohur shqiptar ndahet nga jeta

0
Fatmir Kumbaro lindi në Tiranë më 5 dhjetor të vitit 1948. I diplomuar për jurist ai kreu detyra të rëndësishme në fusha të ndryshme. Kumbaro ka punuar si pedagog në Universitetin e Tiranës në fakultetin juridik, ishte gazetar në gazetën ‘Zëri i Popullit’, drejtor i përgjithshëm i Radiotelevizionit në vitin 1991, më pas ambasador i […]

Aktorja e spikatur italiane Sandra Milo ndahet nga jeta

0
Ka ndërruar jetë këtë të hënë në Romë, në moshën nëntëdhjetëvjeçare, aktorja italiane Sandra Milo. Në karrierën e saj kinematografike, në gjashtëdhjetë vitet e fundit ajo kishte bashkëpunuar me regjisorë kryesorë, si Roberto Rossellini, Federico Fellini, Luigi Giamba dhe Dino Rizzi. Performanca e saj më e njohur ishte, pa dyshim, në filmin 8½ të Felinit […]

Ndryshon Kodi Penal, dënime strikte për krimet ndaj të miturve

0
Dënimet për krimet ndaj të miturve në Shqipëri do të jenë më të ashpra. Ndryshimet e reja në Kodin Penal parashikojnë dënimin me më shumë vite burg për marrëdhëniet seksuale me të mitur, si dhe dënimin me burg për bigaminë. Krimet e fundit me natyrë seksuale ndaj minorenëve kanë bërë që në parlament të propozohen ndryshime në […]

New York shpall mediat sociale si rrezik për shëndetin publik

0
Deklarata është bërë nga vetë kryebashkiaku Eric Adams, i cili ka nënvizuar se brezat e rinj duhet të mbrohen nga rreziqet që që rrjetet sociale ekspozojnë. Kështu New York është qyteti i parë në SHBA, ndoshta edhe në botë, që merr këtë lloj iniciative, ku rrjetet sociale do të trajtohen dhe etiketohen si të gjitha […]

H&M po përballet me akuza të forta për seksualizmin e fëmijëve

0
H&M po përballet me akuza aspak të lehta në rrjetet sociale, ndërsa në qendër të kritikave ka qenë fushata e tyre e re. Në këtë fushatë, paraqiteshin dy vajza të vogla, të veshura me uniformë shkolle, ndërsa mesazhi i kompanisë ishte: “Bëji të kthejnë kokat”, që natyrisht shkaktoi mjaft zemërim. Ndërkohë, duke marrë parasysh akuzat në […]