Home Business / Technology

Business / Technology

Njihuni me defektet, problemet dhe “kujtimet e këqija” të Facebook në 2018

0
Vënia në dispozicion e një serie të gjatë informacioni personal në rrjetet sociale, na ekspozon ndaj një sërë rreziqesh, për të cilët në të shumtën e rasteve nuk vihemi kurrë në dijeni. Më poshtë gjendet një listë me “kujtimet e këqija” të Facebook në 2018. Vëzhguesit e OKB fajësuan Facebook për krime kundër minoriteteve në Mianmar. Facebook […]

Tualeti i cili funksionon pa ujë dhe kanalizime! Bill Gates prezanton tualetin e të ardhmes

0
Kjo është shpikja më e fundit që po tërheq vëmendjen. Ai quhet tualeti i të ardhmes dhe është prezantuar në Pekin, kryeqytetin kinez, nga njeriu më i pasur në botë, manjati Bill Gates. Tualetin, i cili funksionon pa ujë dhe kanalizime! ‘Reinvented toilet’, kështu quhet shpikja e themeluesit të Microsoft, e cila i transformon mbetjet […]

Bie Youtube! Gjigandi ndërkombëtar komunikon me përdoruesit në Twiter

0
Mbrëmjen e së mërkurës për më shumë se një orë, Youtube ka qenë jashtë funksionit. Veçanërisht përdoruesit në SHBA dhe Australi humbën aksesin në platformën e famshme. Përdoruesit në mbarë botën kanë pasur vështirësi për të parë videot në Youtube gjatë natës të së mërkurës. Ka pasur, ndër të tjera, raportime të këtij lloj shqetësimi nga Gjermania, Australia, […]

Flasin shkencëtarët: “Varësia ndaj smartphonëve, ndërlidhet me varësinë ndaj lojërave të fatit”

0
Një grup shkencëtarët nga Suedia dhe Spanja fillimisht morën në konsideratë mundësinë e një lidhje midis varësisë së lojërave të fatit dhe përdorimit të smartfonëve. Andreas Fransson, Mariano Chóliz and Anders Håkansson, në një studim të bërë publik në maj 2018, treguan se të rinjtë nga 15 deri në 18 vjeç kishin më shumë gjasa të vuanin nga varësia […]

YouTube, gabim teknik në numerimin e “likes”

0
Nga burime komunikimi me platformën YouTube, kompania Acromax Media ka mundur të sigurojë informacione në lidhje me numërimin e “likes”, pëlqimeve në materiale të ndryshme. Altualisht ka nje problem me përditësimin e saktë të Likes dhe Dislikes të videove në Platformën e YouTube. Ky ‘Bug’ po shkakton luhatje dhe zbritje në Likes dhe Dislikes, duke […]

E ardhmja e muzikës shqip raportuar nga mediat gjermane

0
Industria e muzikës është në një gjendje fluksi prurjesh dhe rrjedhimisht trazire, sidomos duke pasur parasysh sfidat me të cilat ballafaqohet interneti dhe shpërndarja e muzikës në të. Kjo situatë tranzitore ka kapur edhe interesin e medias në Gjermani. Rrjetet sociale kanë bërë që muzikantët dhe labelët e njohur të ndjekin strategji të reja që nuk […]

ArkivaShqip renditet e dyta mes brendeve më të ndjekur në Gjermani

0
Fjala është për një shembull suksesi jo vetëm në Shqipëri dhe shifrat flasin qartë. ArkivaShqip është një ndër brendet më të sukseshme dhe njëherazi një ndër promotorët më gjithpërfshirës në tregun muzikor dhe në masmedia. Nëse i referohemi një platforme të njohur krahasimore, si “Tubular”, do kuptojmë se gjuha e shifrave është vërtet mbresëlënëse. ArkivaShqip, […]

Konfirmohet “Teoria e Relativitetit” “Vrima e zezë” i jep të drejtë Ajnshtainit

0
Që prej publikimit të studimit të Ajnshtajnit “Relativiteti i përgjithshëm” në 1915, shkencëtarët kanë nisur një “kryqëzatë” 100 vjeçare për ta vërtetuar ose hedhur poshtë këtë teori. Me këtë objektiv në mendje “ESO” (European Southern Observatory’s ) ka kalibruar teleskopët e saj në ndjekje të një “bishe” kolosale në qendër të “Rrugës së qumështit”, për […]

Doni të niseni me pushime, por linjat ajrore ju kanë lodhur? Provoni leverdinë befasuese të flutirimeve private

0
Nëse iu është sprovuar durimi duke pritur në aeroport me orë të tëra dhe shërbimi mund të ketë lënë për të dëshiruar, atëherë ndoshta është koha që shqyrtoni alternativa të tjera dhe me leverdi surprizuese. Duke qenë se nuk mund të shmanget kostoja e lartë e fluturimeve nga Tirana International Airport (TIA), atëherë përse të […]