Home Travel

Travel

Kjo është arsyeja përse u sëmure pas pushimeve

0
Sapo jeni kthyer nga pushimet dhe jeni sëmurë? Po pra, sepse ka disa arsye. Në njëfarë mënyre mund ta konsideroni veten me fat nëse sëmureni pas pushimeve se mund të ndodhë që të mos ndiheni mirë që atje. Kështu do t`ju shkatërroheshin. Po le të përqëndrohemi te gjendja jo e mirë shëndetësore pas pushimeve. Përse […]

Këto gjëra mos i merrni kurrë me vete në një udhëtim!

0
Sa herë ju ka ndodhur të shkoni në një udhëtim dhe të pendoheni për gjërat që i keni ngritur nga shtëpia e që atje nuk ju duhen? Me siguri, gjithmonë. Asnjëherë njeriu nuk është plotësisht i sigurtë se çfarë realisht i duhet kështu që merr më shumë nga sa duhet e jo ato që realisht […]

5 qytetet e nënvlerësuara që duhet t’i vizitoni

0
Ndoshta janë nënvlerësuar disi, por këto 5 qytete evropiane kanë disa elemente që ia vlen t`i vizitoni menjëherë. Ushqimi, kultura, kafenetë, historia e tyre, rezervojnë detaje interesante. Brukseli Kryeqyteti i Belgjikës është i njohur për çokollatën e mrekullueshme, patatet e skuqura të prera hollë dhe birrën me shumë shije. Doni kafene të zhurmshme? Aty mund […]

Çfarë duhet të ketë kutia e ndihmës së shpejtë në një udhëtim?

0
Duhet ta kesh gjithmonë me vete një kuti të ndihmës së shpejtë, në çdo udhëtim. Si fillim iu duhet një kuti fare e vogël. Copat e garzës duhen gjithmonë me vete. Meqë po niseni për rrugë iu duhet edhe relaksues muskujsh, dihet se ato kontaktohen gjatë udhëtimit. Fashat e madhësive të ndryshme ju duhen gjithashtu, […]

Një shëtitje në muret e fortifikuara të Kotorit

0
Është një ndër vendet më të bukura të Malit të Zi. Kotori është një pasuri që mbrohet nga UNESCO si pjesë e Vendeve të Trashëgimisë Botërore. Ka një numër popullsie prej 13 mijë banorësh, por që mbipopullohet nga turistët, nga e gjithë bota. Një gji për t`u parë e shëtitur me anije si dhe mure […]

Përse nuk duhet ta përdorni tharësen e flokëve, të hotelit?

0
Nëse nuk keni marrë kurrë një tharëse flokësh me vete kur jeni për udhëtim, mendoheni edhe njëherë këtë. Studimet në dhomat e hotelit kanë treguar se baktere nuk ka vetëm te lavamani, telefoni, apo pulti i televizorit. Baktere ka edhe te tharësja e flokëve. Nëse këto të tjerat mund të sterilizohen përpara përdorimit, me tharësen […]

Cilat janë karakteristikat e turistëve amerikanë?

0
Pjesa tjetër e botës mendon se amerikanët janë turistë të tmerrshëm. Ky është stereotipi i krijuar për shkak të disa karakteristikave të përgjithshme të amerikanëve kur udhëtojnë. Më poshtë janë disa prej tyre. Vetëm anglisht Askush nuk thotë që amerikanët të mësojnë rrjedhshëm gjuhët e vendit në të cilin kanë shkuar për vizitë, por disa […]

Përse të mos i bëjmë pushimet në Shqipëri?

0
“Nuk bëhen pushimet në Shqipëri”, thonë disa njerëz lart e poshtë. Me disa avantazhe e disavantazhe, në fund fare ia vlen. Diskutohet infrastruktura shpeshherë, ose çmimet, po pushimet brenda vendit realisht do t`ju kursenin kohë. Për më tepër janë të pamohueshme bukuritë që natyra i ka falur bregdetit shqiptar. Bëjini pushimet aty ku deti, qielli […]

Çmimet e kripura të hoteleve në Santorini, Capri, Kanë

0
Këto ishin disa nga destinacionet që zgjodhën personazhet e ndryshëm publikë për të kaluar pushimet. Sa shpenzuan VIP-at vetëm për hotelin? Po e nisim nga Greqia dhe një prej ishujve të saj, Santorini. Me një vështim të shpejtë në Booking.com çmimet sigurisht që variojnë ashtu si kudo. Por janë më shumë të kripura se të […]

Pushime në Shqipëri apo jashtë saj – VIP-at e bënë zgjedhjen

0
Pushime në Shqipëri, apo pushime jashtë vendit, kjo është një ndër pyetjet që bëhet gjithmonë përpara pushimeve. Disa mendojnë të qëndrojnë në vendin e tyre, për arsye të kohës, për paratë, apo për ndonjë arsye tjetër. Disa të tjerë parapëlqejnë të shkojnë më mirë jashtë, sidomos kur janë të famshëm, pasi atje s`do t`i shqetësonte […]