Home Tag "LIFESTYLE"

Këto janë arsyet pse nuk duhet të pini ujë gjatë ngrënies

0
Uji është i nevojshëm për shëndetin tonë, ndihmon tretjen, hidraton lëkurën, nxit humbjen e peshës dhe jep energji. Rekomandohet të pini të paktën dy litra ujë në ditë. Por nuk duhet bërë gjatë ngrënies. Dhe nëse jeni një nga ata njerëz që nuk ulen në tavolinë derisa të sjellin një gotë me ujë, lëng ose […]

Sa minuta vrap ju duhen për të djegur kaloritë e dy copave picë

0
Nëse keni konsumuar dy copa picë siç duket duhet të vraponi 33 minuta me ritëm të rregullt (rreth 8km/h) për t’i djegur ato kalori që keni marrë. Ekspertët tregojnë se dy copa të picës mesatarisht i kanë rreth 326 kalori, ndërsa 33 minuta duhet për djegien e aq kalorive. Por, nëse vraponi me një ritëm […]

Horoskopi 24 Shtator 2023

0
Dashi- Marrëdhënia juaj në çift do të jetë më e bukur se disa ditë më parë. Nuk do kërkoni më të dominoni mbi tjetrin dhe do tregoheni më të kuptueshëm. Në planin financiar do të arrini ta stabilizoni situatën. Demi- Harmonia do të mbizotërojë gjatë gjithë kësaj dite në jetën tuaj në çift. Do ndiheni më së […]

Shenjat e horoskopit që çmenden kur bien në dashuri

0
BINJAKËT Natyra “e dyfishtë” e shenjës mundet, por në fund të fundit nuk i ndihmon Binjakët kur ndihen të dashuruar. Shpejtësia me të cilën lëviz mendja e tij, në raste të tilla, është edhe shkatërrimi i tij, pasi nga ana e ndjeshme dhe mendimet e bukura, pakujdesia dhe loja kalon automatikisht tek i racionalizuari dhe […]

Mënyra se si ti zgjedh të jetosh, përcakton lumturinë tënde

0
Shumë kërkime kanë shqyrtuar pse disa prej nesh bëjnë zgjedhje më të shëndetshme të jetesës se të tjerët. Një përmbledhje e literaturës përkatëse nga studiuesit britanikë nga Universitetet e Kentit dhe Reading, botuar në Journal of Happiness Studies, zbuloi se aftësia për të vonuar kënaqësinë çon në më shumë kënaqësi të përgjithshme të jetës përmes […]

Çfarë duhet të dini për ekuinoksin e vjeshtës?

0
Pasi nxehtësia rekord preku pjesën më të madhe të hemisferës veriore këtë verë, ardhja e vjeshtës dhe temperaturat më të ftohta priten nga shumë njerëz si një lehtësim. Ndryshimi i stinëve shënohet nga ekuinoksi i vjeshtës, i cili këtë vit bie të shtunën më 23 shtator, në orën 8:50. Gjatë ekuinoksit, numri i orëve të […]

Kafsha e parë që sheh zbulon çfarë shoku je

0
Ky imazh mund të tregojë se çfarë shoku/shoqeje je. Më saktë, nëse je oratori e bisedës apo  një introvert vetëm duke përcaktuar se çfarë vure re të parën. Zebra Nëse je tërhequr menjëherë prej dy zebrave, e ke shumë të lehtë për të hyrë në bisedë dhe të krijosh miqësi. Ti e di se çfarë […]

Lodhja nga vendimmarrjet: çfarë është dhe si ta trajtojmë?

0
Lodhja nga vendimet që duhet të marrësh është mbingarkesa mendore që shfaqet pas marrjes së shumë vendimeve. Ndodh kur ju duhet të merrni një vendim të menduar dhe të informuar. Si mund ta zvogëlojmë? Çfarë është lodhja nga të marrit vendime? Po flasim për lodhje mendore që ndodh kur jemi të mbingarkuar sepse kemi marrë […]

Kjo është arsyeja e mahnitshme pse duhet t’i lani flokët me kafe

0
“T’i laj flokët me kafe?! Je çmendur?!”. Por, nëse doni flokë të bukur, me shkëlqim dhe të shëndetshëm, nuk është një ide e keqe. Kafeja mund të bëjë shumë më tepër për ju sesa thjesht t’ju zgjojë në mëngjes. Hulumtimet tregojnë se kafeja mund të përmirësojë shkëlqimin dhe rritjen e flokëve tuaj. Plus, ndihmon gjithashtu […]