Home Business / Technology E urreni versionin e ri të Snapchat? Ne kemi disa lajme të këqija për ju
E urreni versionin e ri të Snapchat? Ne kemi disa lajme të këqija për ju
0

E urreni versionin e ri të Snapchat? Ne kemi disa lajme të këqija për ju

0
0

Snapchat është përgjigjur në peticionin e Change.org duke kërkuar që ajo të ndryshojë ridizajnimin e saj të diskutueshëm dhe deklarata e saj nuk do të kënaqë përdoruesit e pakënaqur.

SNAPCHAT ka ndarë përgjigjen e tij zyrtare tek përdoruesit të cilët nënshkruan një peticion duke kërkuar që të rikthehet në ridizajnimin e saj, gjë që pretendojnë se e bën aplikacionin më të komplikuar.

“Ne ju dëgjojmë,” tha krijuesi i Snapchat. “Ne e kuptojmë plotësisht se Snapchat i ri është bërë i parehatshëm për shumë njerëz”.

Si përgjigje, kompania premton të shtojë skedarë në seksionet Miqtë dhe Zbuloni aplikacionet që do të “lehtësojnë” gjetjen e tregimeve që dëshironi.

Përditësimi mbërriti në iOS dje, duke sjellë me vete mbështetjen e GIF (mundësuar nga platforma kryesore GIF GIPHY). Do të dalë në Android në javët e ardhshme.

Ndryshimet në thelb ju lejojnë t’i shikoni miqtë me tregime aktive në një skedë dhe të menaxhoni abonimet tuaja të zbulimeve (Snapchat-i të marrë revistat, të bëra nga mediat e njohura) në tjetrën.

Por, më shumë se 1.2 milionë përdorues që kanë nënshkruar peticionin – në kohën e shkrimit – duke i bërë thirrje Snapchat-it të heqin dorë nga redesignimi i saj, janë në një hapsirë. Snapchat nuk planifikon të bëjë ndonjë gjë të tillë.

Në vend të kësaj, është ende duke shpallur përfitimet e përditësimit të diskutueshëm: “Duke vendosur gjithçka nga miqtë tuaj në një vend, qëllimi ynë ishte që ta bëjmë më të lehtë lidhjen me njerëzit që ju interesojnë më së shumti”, tha kompania në përgjigjen e saj.

Duke iu referuar algoritmeve që po përdor për të personalizuar aplikacionin për secilin përdorues, ai tha: “Faqja e re „Miqtë“ do të përshtatet me ju dhe do të zgjidhet me kalimin e kohës, duke reflektuar se kush ka shumë të ngjarë të jeni duke u futur në atë moment.

“Ky personalizim i njëjtë është i vërtetë edhe për zbulimin e ri, i cili do t’ju përshtatet aq më shumë sa ta përdorni”.

Instagram, një aplikacion që pikturoi famëkeq në tregimet e Snapchat-it, u zvarrit në mënyrë të ngjashme nga përdoruesit e tij kur ndryshoi ushqimin e tij kronologjik për një algoritëm të drejtuar në 2016.

Siç ka tendencë të jetë rasti kur njerëzit janë të mjegulluar, përdoruesit iu drejtuan mediave sociale për të shprehur zemërimin e tyre, me Instagrammers të njohura (të njohura si “influencues”), celebs dhe markat që i udhëzonin përdoruesit të aktivizonin njoftimet për postet e tyre përkatëse.

Një peticion i Change.org u nis madje, peticion ky që arriti mbi 340,00 nënshkrime.

 

Burimi i lajmit: https://www.thesun.co.uk/tech/5640333/snapchat-update-redesign-change-complaints-latest/

Burimi i fotos: © Tim Savage https://www.pexels.com/photo/iphone-with-snapshot-logo-on-screen-768332/