Home Aktualitet Futbolli në zi! Ndahet nga jeta golashënuesi legjendar
Futbolli në zi! Ndahet nga jeta golashënuesi legjendar
0

Futbolli në zi! Ndahet nga jeta golashënuesi legjendar

0
0

“Një ditë vërtet e trishtë për të humbur dikë kaq të madh. Ai është padyshim një legjendë.”

Golashënuesi rekord i Tottenhamit, Jimmy Greaves ka vdekur në moshën 81 -vjeçare, ka njoftuar klubi.

Greaves pësoi një goditje në maj 2015 e cila e la atë të lidhur me karrige me rrota dhe me të folur rëndë dhe Tottenham tha se ai kishte vdekur në shtëpi të dielën në mëngjes.

Klubi i Premier League tha në një deklaratë: “Ne jemi jashtëzakonisht të pikëlluar për të mësuar për vdekjen e Jimmy Greaves të madh, jo vetëm golashënuesi rekord i Tottenham, por shënuesi më i mirë që ky vend ka parë ndonjëherë. Jimmy ndërroi jetë në shtëpi herët në mëngjes, në moshën 81 -vjeçare.

“Gjatë gjithë karrierës së tij të mrekullueshme në lojë, shkalla e goditjes së Jimmy ishte fenomenale. Kthimi i tij ndaj Spurs ishte 266 gola në 379 paraqitje midis 1961 dhe 1970 – 220 gola në 321 ndeshje të ligës.

Karriera e tij filloi në klasat e reja në Chelsea dhe ai u bë profesionist në maj 1957, duke shënuar në debutimin e tij me Blues dhe duke shënuar 132 gola në total për klubin. Ai qëndroi në Stamford Bridge deri në vitin 1961, kur u transferua në AC Milan. Pas një sezoni të vetëm në Milano, ai u bashkua me Spurs në 1961 për të luajtur në skuadrën e suksesshme të Bill Nicholson.

Ai përfundoi si golashënuesi më i mirë i Kategorisë së Parë në gjashtë sezone. Ai ishte anëtar i Sallës së Famës së Futbollit Anglez.

Linku: https://www.walesonline.co.uk/news/uk-news/jimmy-greaves-died-aged-81-21611944

Burimi i fotos: https://unsplash.com/