Home Travel Pas zjarrit, ja kur pritet të hapë dyert për turistët “Notre Dame”
Pas zjarrit, ja kur pritet të hapë dyert për turistët “Notre Dame”
0

Pas zjarrit, ja kur pritet të hapë dyert për turistët “Notre Dame”

0
0

Ministri francez i kulturës viziton vendin e ndërtimit të Katedrales Notre Dame

Katedralja Notre-Dame në Paris është në rrugën e duhur për t’u rihapur në vitin 2024.

Para tre vitesh gjithçka u shkatërrua nga zjarri masiv.

Ai tha se faza e pastrimit të projektit të restaurimit kishte përfunduar, duke lejuar që puna e rindërtimit të fillonte në fund të verës.

Notre-Dame është mbyllur për restaurim që kur zjarri në vitin 2019 shkatërroi çatinë dhe bëri që maja e saj të rrëzohej.

Linku: https://www.reuters.com/world/europe/notre-dame-track-re-open-2024-french-culture-minister-2022-07-28/

Burimi i fotos: https://www.instagram.com/p/CdDDAJntPqw/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

tags: