Home Travel Zbuloni 8 vendet më misterioze në botë që duhet t’i vizitoni
Zbuloni 8 vendet më misterioze në botë që duhet t’i vizitoni
0

Zbuloni 8 vendet më misterioze në botë që duhet t’i vizitoni

0
0

Nëse jeni pas historive drithëruese, ngjarjeve të pashpjegueshme dhe vendeve të përhumbura, do t’ju prezantojmë disa prej tyre.

  1. Udhëzuesit e Gjeorgjisë

A keni menduar ndonjëherë se çfarë do të ndodhte nëse i gjithë qytetërimi ynë dhe gjithçka që kemi mësuar do të zhdukej? Epo, ju mund të mos keni, por dikush atje e bëri. Guidestones Georgia janë udhëzime të bëra nga një njeri për njerëzit në një botë post-apokaliptike.

Ato urdhërime, të cilat përfshijnë rregulla rrëqethëse si “Mbaje njerëzimin nën 500,000,000 në ekuilibër të përhershëm me natyrën” dhe “Udhëzo riprodhimin me mençuri – përmirësimi i gjendjes fizike dhe diversiteti” u shkruan në tetë gjuhë.

Ne nuk e dimë se kush i vendosi atje, pse i vendosën, ose pse zgjodhën ato grupe specifike udhëzimesh. Ato janë pllaka masive në mes të askundit në Gjeorgji, dhe ato u krijuan nga një njeri që e quajti veten “Robert Christian”.

2. Ishulli i Pashkëve

Në ishullin e largët të Ishullit të Pashkëve, larg brigjeve të Kilit, qindra e qindra koka guri dhe buf qëndrojnë të bllokuara përgjatë shtigjeve të gjata piktoreske. Se si krijuesit e tyre madje arritën t’i transportonin ato mbetet një mister (secili peshon rreth 14 ton), dhe askush nuk e di as pse u vendosën atje.

3. Piramidat e Gizës

Piramidat e Gizës do të jenë gjithmonë një burim habie dhe hutimi, dhe për shkak të kësaj, është një nga vendet më misterioze në listën tonë.

Për shekuj me radhë, njerëzit kanë pyetur veten, kanë eksploruar dhe studiuar se si piramidat janë ndërtuar me materiale kaq të kufizuara dhe pa përdorimin e teknologjisë moderne. Le të mos harrojmë që piramidat datojnë 4000 vjet më parë, kështu që si mund të ishte ndërtuar diçka kaq e qëndrueshme, e madhe, e fortë dhe e saktë. A e ndërtuan skllevërit? A e bënë alienët? A ishin egjiptianët e lashtë aq të avancuar sa ne sot, por gjithçka u fshi? Askush nuk e di.

4. Tikis në Hiva-Oa

Bukuri dramatike natyrore, tokat ekzotike dhe ujërat e mrekullueshme janë vetëm disa nga arsyet që duhet të vizitoni Ishujt Marquesas: një nga vendet më misterioze në Tokë. Tikis në Hiva-Oa janë të thjeshta, por të mëdha dhe krejtësisht konfuze.

Ata qëndrojnë në një tempull që dikur përdorej vetëm për festa kanibale (sikur kjo të mos ishte mjaft rrëqethëse), dhe ato variojnë në lartësi dhe përmasa. Ata kanë magjepsur vizitorët për qindra vjet, veçanërisht sepse ata janë rritur në lartësi.

5. Vizatimet Nazca

Nëse ju pëlqejnë misteret dhe aventurat duhet të shkoni, atëherë tek Linjat Nazca në Peru. Forma të çuditshme, vizatime të kafshëve, zogjve, bimëve, modele gjeometrike shtrihen në mbi 1000 kilometra katrorë.

Prej vitesh nuk kemi asnjë të dhënë se kush i vizatoi ato linja, pse e bëri atë dhe më e rëndësishmja: si mund ta kishin bërë kaq saktë?! Ato rreshta datojnë 2000 vjet më parë dhe konsiderohen si mbetje parahistorike në Amerikën e Jugut.

Sigurisht, ka dhjetëra teori që e rrethojnë këtë. Ato mund të ishin vendosur nga alienët pretendojnë disa. Ndoshta ato janë një hartë e një faltoreje nëntokësore, ose ato përshkruajnë thesare të humbura. Askush nuk e di.

6. Katakombet e Parisit

Nëse dëshironi të kaloni kohën tuaj në Paris duke ecur rreth mbi 6 milionë kufomave dhe kafkave, atëherë ne kemi vendin e përsosur për ju. Ky varr nëntokësor është i mbushur me kafka, i renditur në mijëra grumbuj dhe madje konsiderohet një “atraksion turistik”.

Në vitin 2009, një videokamerë u zbulua brenda katakombeve që tregonte një burrë të panjohur duke e lëshuar papritmas kamerën, i frikësuar nga diçka e panjohur dhe duke vrapuar në errësirën e plotë. Vërtet e çuditshme.

7. Pylli Aokigahara

Ky pyll vdekjeprurës është një nga vendet më “të përhumbura” dhe misterioze në mbarë botën. Dhe ndërsa mund të mendoni se pothuajse çdo pyll është misterioz, ky e çon atë në një nivel tjetër. Në minutën që të hyni, do të bombardoheni me tabela që lexojnë “Jeta juaj është një dhuratë e çmuar” ose “Mendoni për familjen tuaj” për shkak të numrit të vetëvrasjeve që janë kryer në pyllin e errët të thellë. Në fakt ky vend njihet për shkallën e dytë më të lartë të vetëvrasjeve në të gjithë botën.

8. Kriptos

Kryptos është një nga vendet më misterioze në Amerikë dhe padyshim një nga më të çuditshmet. Nëse i ndiqni teoritë e konspiracionit, me siguri do t’ju pëlqejë kjo. Merreni me mend për kë u krijua kjo? Selia e CIA-s. Kur përfundoi? Ditën kur filloi të binte Muri i Berlinit. Kur u zbulua? Në vitin 1990!

Pra, kjo “skulpturë” 3.6 metra e lartë përbëhet nga 4 mesazhe të koduara, 3 prej të cilave janë deshifruar ndërsa i katërti mbetet ende një nga kodet më të kërkuara të pazgjidhura në botë.

Të gjithë, nga kriptanalistë profesionistë deri te teoritë amatore të konspiracionit e deri te Redditorët e zjarrtë janë përpjekur ta godasin atë. Më lejoni t’ju them vetëm – edhe NSA (e cila krijoi me sukses 3 të parat) nuk mundi ta thyente këtë! 97 shkronjat mbeten ende një mister, por Sanbrn na dha një sugjerim: gjashtë nga shkronjat në mesin e 97 shkronjave shkruajnë botën “Berlin”.

Linku: pexels.com

Burimi i fotos: https://seeker.io/mysterious-places/