Home ShowBiz Akuzohet për mashtrim, Kim Kardashian paguan 1.26 milionë dollarë për kripto
Akuzohet për mashtrim, Kim Kardashian paguan 1.26 milionë dollarë për kripto
0

Akuzohet për mashtrim, Kim Kardashian paguan 1.26 milionë dollarë për kripto

0
0

Kim Kardashian paguan 1.26 milionë dollarë për kripto për reklamimin e EthereumMax në faqen e saj në Instagram.

Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim tha se ylli i realitetit televiziv kishte marrë 250,000 dollarë për reklamimin e kriptomonedhës, pa bërë të ditur se ajo ishte paguar për ta bërë këtë.

Ajo gjithashtu ra dakord të mos promovonte letra me vlerë të aseteve kripto për tre vjet.

Avokati tha: “Kardashian ka bashkëpunuar plotësisht me KSHZ-në që nga fillimi dhe ajo mbetet e gatshme të bëjë gjithçka që mundet për të ndihmuar KSHZ-në në këtë çështje.

‘Promovoni në mënyrë mashtruese’

Zonja Kardashian, boksieri Floyd Mayweather Jr, basketbollisti Paul Pierce dhe krijuesit e EthereumMax u paditën nga investitorët në janar.

Veprimi ligjor pretendonte se ata kishin bashkëpunuar për të “promovuar dhe shitur në mënyrë mashtruese” kriptomonedhën në një skemë të krijuar për të fryrë çmimin përpara se t’ua shisnin investitorëve.

Linku: https://www.bbc.com/news/technology-63116235

Burimi i fotos: https://www.instagram.com/kimkardashian/