Home Aktualitet Ndaluan lojtarët nga Rusia dhe Bjellurusia, Gjermania anulon Kupën e Botës për femra
Ndaluan lojtarët nga Rusia dhe Bjellurusia, Gjermania anulon Kupën e Botës për femra
0

Ndaluan lojtarët nga Rusia dhe Bjellurusia, Gjermania anulon Kupën e Botës për femra

0
0

Ndalohen lojtarët nga Rusia dhe Bjellurusia, Gjermania anulon Kupën e Botës për femra

Federata gjermane e skermës ka anuluar një ngjarje të Kupës së Botës për femra pasi organi qeverisës global i sportit (FIE) anuloi një ndalim për atletët nga Rusia dhe Bjellorusia.

Atletët nga të dy vendet u ndaluan nga shumë gara ndërkombëtare pasi Rusia pushtoi Ukrainën shkurtin e kaluar në atë që Moska e quan një “operacion ushtarak special”.

Më shumë se 60% e kombeve votuan për të lejuar rusët dhe bjellorusët të rifillojnë konkurrimin në ngjarjet e FIE në kongresin e jashtëzakonshëm të javës së kaluar.

Presidentja e Federatës Gjermane (DFB) Claudia Bokel, një fituese e medaljes së argjendtë të ekipit në Lojërat Olimpike të vitit 2004, tha se vendimi kishte shkaktuar “diskutime të nxehta”.

“Solidariteti ynë shkon për popullin e Ukrainës që po vuan nga lufta e agresionit,” tha Bokel. “Federata gjermane e skermës pranon vendimin e së premtes së kaluar.

“Tani duam të japim një sinjal të qartë se do të donim një rezultat ndryshe dhe se ende shohim një numër të madh pyetjesh të hapura për zbatimin nga federata botërore, të cilat e bëjnë të pamundur zhvillimin e turneut”.

Gara ishte planifikuar për 5-7 maj në Tauberbischofsheim. Procesi kualifikues i gardhit për Lojërat Olimpike të Parisit të vitit të ardhshëm do të fillojë në prill.

Presidenti i Federatës Ruse të Skermës, Ilgar Mammadov tha se nuk ishte i befasuar nga vendimi i DFB-së.

Aktori Amos Zaharia në daljen e tij të fundit nuk iu ka shpëtuar pyetjev për eksperiencën në Big Brother Vip.

Linku: https://www.reuters.com/lifestyle/sports/germany-cancels-world-cup-event-after-russia-belarus-readmitted-2023-03-17/

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/explore/tags/worldcupfencing/

tags: