Home Aktualitet Artistja e ‘The Girl From Ipanema’ ndahet nga jeta
Artistja e ‘The Girl From Ipanema’ ndahet nga jeta
0

Artistja e ‘The Girl From Ipanema’ ndahet nga jeta

0
0

Astrud Gilberto, e cila këndoi ‘The Girl From Ipanema’, vdiq në moshën 83-vjeçare.

Ishte kënga e parë që ajo regjistroi ndonjëherë dhe luajti një rol kyç në bërjen e tingullit brazilian të njohur si bossa nova një fenomen në Shtetet e Bashkuara.

Astrud Gilberto, performanca vokale e butë dhe seksi e të cilit në “The Girl From Ipanema”, kënga e parë që ajo regjistroi ndonjëherë, ndihmoi që ndikimi i bossa nova braziliane të bëhej një tingull hit në Shtetet e Bashkuara në vitet 1960.

Znj. Gilberto gëzoi një karrierë regjistrimi katër dekadash, duke regjistruar albume me muzikantë të famshëm si James Last dhe Gil Evans, si dhe duke punuar me George Michael, Chet Baker dhe të tjerë. Por suksesi i saj më i madh erdhi me “The Girl From Ipanema”, shkruar nga Antonio Carlos Jobim dhe Luiz Bonfa, me tekst në anglisht nga Norman Gimbel.

Kur zonja Gilberto e regjistroi atë këngë, ajo ishte e martuar me João Gilberto, këngëtarin dhe kitaristin brazilian që shpesh përmendet si babai i bossa nova. Në vitin 1963, ata të dy udhëtuan nga Rio de Zhaneiro në qytetin e Nju Jorkut, ku ai do të regjistronte një album të përbashkët me saksofonistin e xhazit Stan Getz, i cili kishte nxjerrë tashmë tre albume që përzienin xhazin me samba dhe bossa nova.

Saktësisht kush e kishte idenë për të përfshirë znj. Gilberto, një këngëtare e paprovuar, në albumin, i cili u publikua më vonë si titulluar “Getz/Gilberto”, është e paqartë. të tjerët e vlerësojnë znj. Gilberto. Vetë këngëtarja e

vlerësoi burrin e saj.

“Gjatë provave me Stan në këngën “The Girl From Ipanema”, João rastësisht më kërkoi të bashkohesha dhe të këndoja një kor në anglisht pasi sapo kishte kënduar korin e parë në portugalisht,” tha zonja Gilberto në një intervistë për të në 2002. faqen zyrtare. “Stan ishte shumë i hapur. Nuk do ta harroj kurrë se ndërsa po dëgjonim versionin e sapo regjistruar, Stan më tha: “Kjo këngë do të të bëjë të famshëm.”

Linku: https://www.nytimes.com/2023/06/06/arts/music/astrud-gilberto-dead.html

Burimi i fotos: https://www.instagram.com/explore/tags/astrudgilberto/

tags: