Home Travel Le Figaro/ Një vend, dy mundësi: Shqipëria kundër valës
Le Figaro/ Një vend, dy mundësi: Shqipëria kundër valës
0

Le Figaro/ Një vend, dy mundësi: Shqipëria kundër valës

0
0

I çliruar nga xhaketa e tij staliniste, vendi i shqiponjave rishfaqet pa e humbur shpirtin. Nga mbetjet e lashta të qyteteve mijëravjeçare e deri te hapësirat e ruajtura natyrore, është një parantezë ideale për një qëndrim konfidencial.

Qytetet osmane dhe bregdeti i Jonit

Kalimi i Shqipërisë nga veriu në jug është premtimi për të jetuar një mësim historik të gjallë.

Tirana, kryeqyteti i saj, ka shumë surpriza të rezervuara. Ne shohim se stalinizmi nuk është gjithmonë një arkitekt i keq sa mendojmë ne. Vendi Skënderbeu, frymëzimi është më tepër musolin, por xhamia e Namazgjasë dhe Kulla e Sahatit aty pranë janë pjesë e mrekullive osmane të trashëguara nga fillimi i shekullit të 19-të.

Ky udhëtim 400 kilometra më pas do t’i çojë udhëtarët në Berat, “qyteti i një mbi një dritareve”, i listuar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Në kështjellën mesjetare ose në kthesën e një rrugice, ne i ofrojmë vetes këtu një zhytje në epokën e artë të Ballkanit piktoresk.

Më pas vjen zbulimi i Gjirokastrës, e cila, pavarësisht peripecive të historisë, e ka ruajtur thuajse të paprekur hijeshinë e saj osmane.

Vendlindja e shkrimtarit Ismaïl Kadaré dhe Enver Hoxha, është shtëpia e një muzeu të jashtëzakonshëm Etnografik dhe tarraca të këndshme me hije.

Për të vënë veten në vendin e një tregtari të begatë, ju i ulni valixhet në një rezidencë të shekullit të 17-të ku përzihen trashëgimia turke dhe ajo shqiptare.

Me një udhëtim me hidrofoil nga Saranda, një vendpushim bregdetar në Rivierën Shqiptare, udhëtimi përfundon me këmbët tuaja në ujë në ishujt më të bukur të Jonit: Korfuzin.

Udhëtim në peizazhe

Kjo terra incognita ka mbajtur ngjyra që nuk gjenden më askund.

Pasi të merrni një makinë në dalje të aeroportit të Tiranës, drejtohuni në lindje drejt Liqenit të Ohrit, në kufi me Maqedoninë e Veriut.

Verbimi është i menjëhershëm para këtyre ujërave bruz, në të cilat njeriu përmbahet nga zhytja e parë.

I klasifikuar nga Unesco për thellësinë e tij (deri në 288 metra) dhe për pasurinë e florës dhe faunës në brigje, liqeni mbështet shumë fshatra peshkimi si Lini piktoresk, pa dalje në det në gadishullin e tij.

Në Rehovë, një qytet me shtëpi prej guri, njëqind kilometra më në jug,

Pas një ndalese të shkurtër në ujërat termale të Bënjës, përfitimet e të cilave nuk vërtetohen më, paleta e zarzavateve të Parkut Kombëtar të Llogarasë ju lë pa frymë.

Një shëtitje 45 minuta në kreshtën e Gadishullit të Karaburunit ofron një pamje nga sytë e shpendëve të detit qiellor blu Jon. Të rrallë janë ata që do të arrijnë të shohin një çakall apo një rrëqebull, roje të natyrës së egër të këtyre maleve, por të gjithë do të kthehen me bebëzat e tyre plot panorama me nuanca të papritura.

Linku; https://albaniandailynews.com/news/-le-figaro-echoes-albanian-beauties

Foto: Freeepek.com

 

tags: