Home Tag "lajm"

Tik-Tok prezanton planin e ri të monetizimit

0
Përdoruesit që përfitojnë para nga TikTok-u tashmë do të paguhen duke u bazuar te mënyra sesi përmbajtja e tyre përkon me kërkimin e përdoruesve të tjerë. Kompania ka publikuar programin e ri të Creator Rewards me të cilin paguan përdoruesit që të prodhojnë përmbajtje origjinale, me cilësi të lartë dhe të përshtatur me kërkimet. Me […]

SHBA dhe MB zbulojnë sanksione kundër hakerëve kinezë të mbështetur nga shteti

0
  Hakerët e mbështetur nga agjencia e spiunazhit të qeverisë së Kinës janë akuzuar nga SHBA dhe Mbretëria e Bashkuar për kryerjen e një fushate sulmesh kibernetike prej vitesh. Një fushatë kjo, e cila ka synuar politikanë, gazetarë dhe biznese. Operacioni pa disidentët politikë dhe kritikët e Kinës në shënjestër të fushatave të sofistikuara, sipas […]

Shumë shpejt, Google AI do të diagnostikojë përmes analizimit të kollitjes

0
Një ekip shkencëtarësh të Google kanë krijuar një sistem inteligjence artificiale që mund të diagnostikojë sëmundjet duke vlerësuar zhurmat e kollitjes dhe frymëmarrjes. Sipas tyre, motori i ri është trajnuar përmes miliona regjistrimeve audio të zhurmave të prodhuara nga njeri. Sistemi Health Acoustic Representations (HeAR) mund të përdoret për të diagnostikuar sëmundje, përfshirë Covid-19 dhe […]

Opsioni i ri në Threads imiton X

0
Threads ka integruar një opsion të ngjashëm me platformën X, sektorin Trending që u mundëson përdoruesve të mësojnë rreth temave më të diskutuara. Risia u njoftua nga CEO i Instagram, Adam Mosseri. “Sot po nxjerrim ‘trending now’ për përdoruesit  në SHBA, jam i lumtur të ofroj një rrugë të lehtë për të parë se për […]

OKB miraton rezolutën e parë globale të inteligjencës artificiale

0
E propozuar nga SHBA, ky është hapi i parë që inkurajon shtetet që të sigurojnë se teknologjia është e sigurtë. Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi njëzëri rezolutën e parë mbi inteligjencën artificiale, duke siguruar që kjo teknologji është e besueshme. “Të 193 anëtarët e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara kanë folur […]

Arritje historike, zbulohet mënyra për pastruar qelizat nga virusi HIV/AIDS

0
  Një grup shkencëtarësh arrijnë për të parën herë të pastrojnë plotësisht qelizat e infektuara me HIV/AIDS. Arritjen e madhe e bëri një ekip i Universitetit të Amsterdamit, që aplikoi me sukses metodën Crispr, e vlerësuar me çmimin Nobel në Kimi në vitin 2020. Shkencëtarët përdorën këtë metodë që mundëson bërjen e ndryshimeve në gjene […]

TikTok-u mbledh sasi të mëdha të dhënash

0
Dhoma e Përfaqësuesve mori masa reale javën e kaluar në SHBA teksa kaluan një projektligj që mund të ndalojë TikTok-un në të gjithë vendin. Për këtë duhet pritur edhe vendimi i Senatit, megjithatë fakti që u mor një hap i tillë, tregon rrezikun që ndjejnë amerikanët përballë këtij aplikacioni. E për këtë arsye ka reaguar […]