Home Tag "lajm"

Harry Kane vendos rekord te Bayern Munichmi

0
Dihej tashmë se sulmuesi anglez, Harry Kane është një nga sulmuesit më të mirë në botë, por mbetej për t’u parë se si do të përshtatej me një ekip të ri dhe një ligë të re dhe të dyja gjërat nuk mund të ishin më mirë. Dëshër këtë është se këtë të shtunë ai shënoi […]

Parashikimi i motit 24 Shtator 2023

0
Sipas MeteoAlb, orët e para të mëngjesit në vendin tonë do të jenë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta ku në zonat veriperëndimore do të gjenerojne reshje shiu. Orët vijuese do të shtojnë gradualisht vranësirat në të gjithë territorin, duke sjellë dhe rrebeshe afat-shkurtra shiu ku më të theksuara do të mbeten në zonat […]

Apple prezanton orët inteligjente të Serisë 9 dhe Ultra 2

0
Kompania Apple prezantoi orët inteligjente Apple Watch Series 9 në ngjarjen e fundit, duke sjellë një seri përmirësimesh të rëndësishme. Çipet e reja S9 janë 60 për qind më të shpejta se versioni i mëparshëm dhe ofrojnë një ndriçim ekstrem me 2000 nits për një vizibilitet të përmirësuar në dritën e ndriçuar. Këto çipe përmirësojnë […]

Sony prezanton koleksionin “Deep Earth”

0
Sony ka prezantuar një koleksion të ri, Deep Earth, për anësore të PlayStation 5 dhe kontrollorët DualSense. Ky koleksion përfshin tre ngjyra të reja: Volcanic Red, Cobalt Blue dhe Sterling Silver. Satoshi Aoyagi, pjesë e ekipit të dizajnit të Sony, shprehu se ngjyrat janë frymëzuar nga bukuria dhe fuqia e thellësive të planetit Tokë. Ata […]

Çfarë po nodh me aktorin Kevin Costner?

0
Gruaja e aktorit dhe producentit amerikan, Kevin Costner, Christine Baumgartner, ka zbuluar se ajo i detyrohej mbi 300 mijë dollarë avokatëve të saj të divorcit duke cituar dokumentet e reja gjyqësore të paraqitura javën e kaluar. Avokatët e Costner javën e kaluar iu kundërpërgjigjën kërkesës së Baumgartner që ylli i “Yellowstone” t’i paguajë asaj atë […]

UEFA “përjashton” ofertat e Arabisë Saudite

0
Pasi pushtuan tregun e transferimeve duke marrë disa prej lojtarëve më të mirë në Europë, klubet Arabe synonin të ishin pjesë edhe e Ligës së Kampionëve. Skuadra si Al Nassr dhe Al Hilal shpresonin që në të ardhmen të garonin me ekipet më të mira të kontinentit të vjetër, natyrshëm për të rritur edhe cilësinë […]

Gjenetika ndikoi në format më të rënda të Covid-19

0
  Rikonfirmohet rëndesia që pati gjenetika në format më të rënda të pandemisë Covid-19. Sipas studimit të fundit, genet neandertale kanë qenë shkaku kryesor i vdekjeve masive në zona specifike. Nga studime të mëparshme që nisën gjatë pandemisë, u hodh ideja që në ato grupe etnike ku janë trashëguar më shumë gene nga popullsia “neandertal”, […]