Home Lifestyle Ja pse uji detit ka efekte mahnitëse tek flokët tuaj
Ja pse uji detit ka efekte mahnitëse tek flokët tuaj
0

Ja pse uji detit ka efekte mahnitëse tek flokët tuaj

0
0

Në fakt, ka mjaft arsye megjithatë kripa është përdorur historikisht në mjekësi për vetitë e saj kuruese dhe është një mineral jetik për trupin e njeriut.

-Kristalet e kripës në ujë shtojnë trupa shtesë në flokët tuaj, së bashku me qetësimin e skalpit të kruar, të thatë dhe të krisur.

-Vitaminat dhe mineralet si magnezi, kaliumi dhe seleniumi janë të pranishme në ujë. Të gjitha këto kontribuojnë në shëndetin e flokëve, dhe uji i kripur gjithashtu nxjerr jashtë elementë si merkuri që janë të dëmshëm për flokët.

-Uji i kripur stimulon rrjedhjen e gjakut në lëkurën e kokës. Kjo siguron që më shumë lëndë ushqyese të arrijnë në gjëndrat e flokëve, gjë që rezulton në flokë më të shëndetshëm.

-Kripa ka veti kundër mykut dhe ndihmon në heqjen e zbokthit të shkaktuar nga kërpudhat duke reduktuar lagështinë.

-Uji i detit është një shampo natyrale. Ndihmon në heqjen e vajrave të rëndë dhe sebumit të tepërt nga flokët, gjë që i bën ato më të lëmuara. Kjo është veçanërisht e dobishme për njerëzit me flokë natyralisht të yndyrshëm.

-Uji i detit ka një efekt antibiotik në lëkurën e kokës dhe mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar sëmundje të tilla si ekzema dhe psoriasis.

Linku:https://www.slydehandboards.com/blogs/news/6-reasons-your-hair-needs-seawater#:~:text=The%20salt%20crystals%20in%20the,are%20harmful%20to%20the%20hair.

Burimi i fotos:pexele.com

tags: