Home Aktualitet Producenti i “Titanic” dhe “Avatar”, Jon Landau ka vdekur në moshën 63-vjeçare
Producenti i “Titanic” dhe “Avatar”, Jon Landau ka vdekur në moshën 63-vjeçare
0

Producenti i “Titanic” dhe “Avatar”, Jon Landau ka vdekur në moshën 63-vjeçare

0
0

Jon Landau – producenti fitues i çmimit Oscar i disa prej filmave me fitimet më të larta në botë të të gjitha kohërave, duke përfshirë Titanic dhe Avatar ka vdekur në moshën 63-vjeçare.
Landau, i cili ishte partneri për një kohë të gjatë producent i regjisorit James Cameron, thuhet se vdiq të premten pasi jetoi me kancer për më shumë se një vit.
Motra e tij Tina konfirmoi vdekjen e tij në rrjetet sociale, duke e quajtur atë “vëllain më të mirë që një vajzë mund të ëndërronte ndonjëherë”.
“Zemra ime është thyer, por gjithashtu shpërthen nga krenaria dhe mirënjohja për jetën e tij më të jashtëzakonshme, dhe dashurinë dhe dhuratat që ai më dha mua – dhe të gjithë ata që e njihnin atë apo filmat e tij”, shkroi ajo.
Landau ishte djali i producentëve të Hollivudit Ely dhe Edie Landau dhe për një kohë ishte ekzekutiv në kompaninë e prodhimit të filmit 20th Century Fox, duke mbikëqyrur filmat duke përfshirë The Last Of The Mohicans dhe Die Hard 2.
Krahas Cameron-it, ai ndihmoi në krijimin e hitit të vitit 1997, Titanic, i cili ishte filmi i parë që e kaloi shifrën prej 1 miliard dollarësh në arkat botërore.
Filmat e mëvonshëm Avatar dhe vazhdimi i tij Avatar: The Way of Water, të cilët u publikuan në vitin 2009 dhe 2022 respektivisht, vazhduan të thyenin rekordin e Titanikut.
Landau gjithashtu bashkëprodhoi filma të tjerë hit, duke përfshirë Honey, I Shrunk the Kids dhe Dick Tracy, dhe mbajti një pozicion drejtues në kompaninë e prodhimit të Cameron Lightstorm Entertainment.
Pas lajmit për vdekjen e Landau, Cameron tha për The Hollywood Reporter se “një producent i madh dhe një qenie e madhe njerëzore na ka lënë”.
“Jon Landau besonte në ëndrrën e kinemasë. Ai besonte se filmi është forma më e mirë e artit njerëzor dhe për të bërë filma duhet së pari të jesh vetë njeriu”, tha ai.
“Ai do të mbahet mend po aq për bujarinë e tij të madhe të shpirtit, ashtu edhe për vetë filmat.”
Regjisori Sir Peter Jackson dhe gruaja e tij skenariste Fran Walsh, kompania e efekteve vizuale të së cilës u përdor për filmat Avatar, thanë në një deklaratë se ata ishin “të shkatërruar nga humbja e Jon Landau”.
“Jon solli pasion të pashembullt në projektet për të cilat punoi dhe ndikimi i tij do të vazhdojë të frymëzojë për vitet në vijim.”
Aktori Zoe Saldaña, i cili luajti në filmat “Avatar”, i shkroi një mesazh Landau në Instagram, duke thënë se vdekja e tij “po godiste shumë rëndë”.
“Mençuria dhe mbështetja juaj formuan shumë prej nesh në mënyra për të cilat do të jemi gjithmonë mirënjohës.”
Linku: https://www.bbc.com/news/articles/c2q0405zrzyo

Burimi i fotos:

https://www.instagram.com/p/C9Ii798SgAx/?img_index=1

tags: