Home Tag "jeta"

DJ i Rock Radio dhe drejtuesi i SiriusXM ndahet nga jeta

0
Radioja kryesore e viteve 1970 në Los Angeles pësoi një atak në zemër. Jim Ladd, disk kalorësi i famshëm i radios rock në Los Anxhelos të viteve 1970, i cili vazhdoi të drejtonte një shfaqje në SiriusXM, ka vdekur pasi pësoi një atak në zemër. Kolegu në transmetim i Ladd në shërbimin e radios satelitore, […]

Poeti dhe aktivisti i njohur britanik ndahet nga jeta

0
Benjamin Zephaniah, poet dhe aktivist britanik, ka vdekur në moshën 65-vjeçare. Poeti dub dhe autori i koleksioneve duke përfshirë Talking Turkeys ka vdekur nga një tumor në tru. Zephaniah vdiq pasi u diagnostikua me një tumor në tru tetë javë më parë, thuhet në një postim në faqen e tij në Instagram. Zephaniah lindi në […]

Kitaristi i grupit të njohur ndahet nga jeta si pasojë e sëmundjes së rëndë

0
Ndahet nga jeta kitaristi i Massive Attack, Angelo Bruschini. Kitaristi i grupit britanik Massive Attack, Angelo Bruschini vdiq në moshën 44-vjeçare nga kanceri në mushkëri, njoftoi grupi nga Bristol. The Blue Aeroplanes, një grup tjetër në të cilin luante Bruschini, konfirmoi lajmin në një postim në Facebook. “Jemi të shkatërruar të njoftojmë vdekjen e vëllait […]

Qeni më i vjetër në botë ndahet nga jeta

0
Qeni më i vjetër i njohur në botë vdes në moshën 31-vjeçare. Kur një qenush kafe-bardhë i quajtur Bobi zvarriti në botë më 11 maj 1992, Jugosllavia po shqyhej, LA po digjej ende nga trazirat, boja po thahej në traktatin e Mastrihtit, Sharon Stone po ushqente Michael Douglas në Instinktin bazë. dhe REM ishin pesë […]

Vuante nga sëmundja e rëndë, ndahet nga jeta gazetari i njohur

0
Gazetari Michael Parkinson, transmetues dhe drejtues i emisioneve ka vdekur në moshën 88-vjeçare. Prezantuesi ishte i njohur për organizimin e emisioneve midis viteve 1971 dhe 2007 dhe intervistimin e 2000 të famshëmve Parkinson e filloi karrierën e tij në gazetarinë e shtypur, duke punuar për gazetat lokale me bazë pranë qytetit të tij të lindjes, […]

Ndahet nga jeta kumbari i muzikës Clarence Avant

0
Clarence Avant, i cili u mbiquajtur Kumbari i Muzikës së Zezë, ka vdekur në moshën 92-vjeçare. Në karrierën e tij të larmishme ai ka mbajtur shumë role, duke përfshirë menaxherin e artistit, kryetar të Motown Records, pronar stacioni radiofonik dhe promovues në turne. Në një deklaratë, familja e tij tha: “Clarence lë pas një familje […]

Ndahet nga jeta artistja e ‘One Foot in the Grave’

0
Aktorja Doreen Mantle vdiq në moshën 97-vjeçare. Lajmin e bëri të ditur agjenti i saj. Aktorja ishte e njohur për interpretimin e saj si Jean Warboys, në serialin komedik të BBC-së One Foot in the Grave. Ajo gjithashtu luajti në serialin detektiv të BBC-së Father Brown, si dhe u shfaq në televizionin ITV Coronation Street […]

Aktorja dhe këngëtarja Inga Swenson ndahet nga jeta

0
Inga Swenson, Gretchen The Cook në ‘Benson’, vdes në moshën 90-vjeçare Aktorja dhe këngëtarja Inga Swenson, e cila luajti Gretchen kuzhiniere në serialin popullor të viteve ’80 “Benson”, të dielën në Los Angeles. Swenson vdiq për shkaqe natyrale në moshën 90 vjeçare. Ajo ishte e njohur për rolin e Gretchen Kraus në serialin ABC “Benson”, […]

Shkrimtari dhe gazetari i njohur shqiptar ndahet nga jeta në moshën 83 vjeçare

0
Shkrimtari, i lindur në 5 dhjetor 1940 në Malësinë e Madhe, në karrierën e gjatë, është marrë me poezi, prozë, publicistikë, studime. Ai është nderuar me medaljen “Naim Frashëri” dhe me titullin ‘Mirënjohja’ e qytetit të Durrësit, ndërsa ka marrë çmimet: “Mark Tuen“, “Migjeni“, “Dritëro Agolli“ dhe “Xha Deralla“. Artisti ka shtrirë veprimtarinë e tij […]