Home Aktualitet Lajm i hidhur për artin, ylli francez Aimée ndahet nga jeta
Lajm i hidhur për artin, ylli francez Aimée ndahet nga jeta
0

Lajm i hidhur për artin, ylli francez Aimée ndahet nga jeta

0
0

Anouk, ylli francez i klasikëve evropianë të Valës së Re, duke përfshirë La Dolce Vita, Një burrë dhe një grua dhe Lola, ka vdekur në moshën 92-vjeçare. Lajmin e bëri të ditur vajza e saj Manuela Papatakis në rrjetet sociale të martën.

Papatakis tha: “Kemi trishtimin e pamasë për të njoftuar largimin e nënës sime … Isha pranë saj kur ajo ndërroi jetë këtë mëngjes, në shtëpinë e saj në Paris.”

Pasi kishte hyrë në role në ekran në fund të viteve 1940, Aimée arriti njohje ndërkombëtare me një seri filmash të suksesshëm të profilit të lartë në vitet 1960, duke e shoqëruar atë me regjisorët kryesorë të epokës, Federico Fellini dhe Jacques Demy mes tyre. Ndoshta hiti i saj më me ndikim ishte “A Man and a Woman” fitues i Oskarit, përballë Jean-Louis Trintignant, i lëshuar në vitin 1966 dhe i cili fitoi Oscars për filmin më të mirë të huaj dhe skenarin më të mirë origjinal, si dhe një nominim për aktoren më të mirë për vetë Aimée.

E lindur në Nicole Françoise Florence Dreyfus në 1932 nga prindër aktorë (babai i saj hebre, nëna e saj katolike), Aimée filloi të luante si Françoise Dreyfus dhe u luajt në një rol të vogël në filmin e saj të parë, The House Under the Sea, në vitin 1946 në moshën 14-vjeçare. Ajo e mbajti emrin e personazhit të saj, Anouk, si një pseudonim skenik, me “Aimée” të dhënë nga poeti Jacques Prévert, bashkë-shkrimtar i rolit të saj të parë kryesor në “Dashnorët e Veronës”, një version i modernizuar i Romeos dhe Zhulietës së Shekspirit.

Gjatë viteve 1950, Aimée bëri një varg filmash kryesisht evropianë me regjisorë të shquar, duke përfshirë filmin aventuresk Golden Salamander përballë Trevor Howard, adaptimin e Zola Pot-Bouille për Julien Duvivier dhe biografinë e Modiglianit Montparnasse 19 me Jacques Becker. Megjithatë, ajo shpërtheu në yll ndërkombëtar pasi u përfshi në filmin e Felinit të vitit 1960 La Dolce Vita; si Maddalena e pasur dhe e çliruar që merr gazetarin Marcello Mastroianni në një klub nate, Aimée dukej se mishëronte një seksualitet bohem në fillim të dekadës së re.

Si rezultat i suksesit, Aimée ishte në gjendje t’i bashkohej elitës ndërkombëtare të industrisë së filmit, duke u shfaqur në filma të tillë si Justine (për George Cukor), The Appointment (me regji nga Sidney Lumet) dhe Tragedy of a Ridiculous i Bernardo Bertolucci . Pikat e tjera kryesore të karrierës së saj të mëvonshme përfshinin komedinë e modës të Robert Altman, Prêt-à-Porter, Happily Ever After me aktorët Charlotte Gainsbourg dhe Yvan Attal, dhe Festivali në Kanë nga regjisori amerikan i pavarur Henry Jaglom.

Linku: https://www.theguardian.com/film/article/2024/jun/18/anouk-aimee-star-of-la-dolce-vita-and-a-man-and-a-woman-dies-aged-92

Burimi i fotos:

https://www.instagram.com/p/C6aA4qkopMA/?img_index=1

 

tags: