Home Tag "moti"

Parashikimi i motit, 9 maj 2024

0
Kalimi i një sistemi frontal nga Mesdheu drejt Ballkanit do të kushtëzojë në territorin shqiptar mot të paqëndrueshëm, ku vranësirat dhe shirat do të jenë dominante. Më të theksuara në zonat veriperëndimore dhe jugperëndimore, ku priten edhe rrebeshe të izoluara. Herë pas here do të ketë intervale me kthjellime. Parashikohet që pjesa e dytë e […]

Parashikimi i motit, 8 maj 2024

0
Vendi ynë, do të vijojë nën ndikimin e motit të kthjellët dhe të ngrohtë në bregdet dhe zonën e ulët, por më alternime kthjellimesh dhe vranësirash do të paraqiten zonat malore. Pjesa e dytë e ditës, do të sjellë zhvillim të vranësirave në veri dhe pjesërisht në qendër duke gjeneruar shira të dobët dhe lokalë, […]

Parashikimi i motit, 6 maj 2024

0
Vendi sot është nën ndikimin e motit të qëndrueshëm duke bërë që kthjellimet dhe temperaturat relativisht të larta të jenë dominante gjatë orëve të paradites, por pjesa e dytë e ditës do të sjellë vranësira të herëpasherëshme përgjatë gjithë territorit, por më të theksuara vranësirat do të paraqiten në zonat malore verilindore dhe juglindore; po […]

Parashikimi i motit, 5 maj 2024

0
Vendi ditën e sotme do të ndikohet nga kalimi i masave ajrore të qendrueshme. Qarkullimi i tyre do të sjellë orë me diell e vranësira të larta shtresore. Era do të fryjë e lehtë e mesatare në bregdet nga juglindja e veriperëndimi. Valëzimi në dete i forcës 1-2 ballë. Temperaturat parashikohen: në zona malore 7 […]

Parashikimi i motit, 3 maj 2024

0
Zhvillimi i një qendre me presion të ulët atmosferik mbi gadishullin e Ballkanit ka sjellë në vendin tonë mot të paqëndrueshëm ku vranësirat dhe shirat do të jenë dominante; herë pas here shirat do të jenë rrebeshe si edhe në formë shtrëngate. Nuk do të mungojnë gjithashtu intervale të shkurta me kthjellime të cilat më […]

Parashikimi i motit, 2 maj 2024

0
Vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme për shkak të masave ajrore të lagështa me origjinë jugperëndimore. Moti parashikohet me kthjellime si dhe alternime të herëpashershme vranësirash mesatare deri dhe të dendura. Duke filluar prej orëve të para të mëngjesit reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar në formën […]

Parashikimi i motit, 30 prill 2024

0
Vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike të qëndrueshme për shkak të masave ajrore të ngrohta dhe të thata me origjinë jugore. Moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin si dhe vranësira në shtim pas orëve të mesditës. Vranësirat parashikohen të jenë mesatare të larta e transparente. Mjegull / mjegullinë në orët e […]

Parashikimi i motit, 29 prill 2024

0
Shqipëria do të vijojë nën ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme duke bërë që moti i kthjellët dhe temperaturat relativisht të larta të jenë dominante gjatë orëve të paradites por pjesa e dyte e ditës do të sjellë vranësira të herë pas hershme përgjatë gjithë territorin. Më të theksuara vranësirat do të paraqiten në zonat […]

Parashikimi i motit, 28 prill 2024

0
Depërtimi i masave ajrore nga veriu i Afrikës në brigjet e Mesdheut me ndikim deri në Ballkan do të sjellë në vendin tonë mot të kthjellët dhe temperatura të larta gjatë gjithë paradites. Ndërsa pjesa e dytë e ditës do të dominohet nga kthjellime dhe vranësira të lehta e kalimtare në bregdet dhe zonat e […]

Parashikimi i motit, 27 prill 2024

0
Orët e paradites do të paraqiten nën ndikimin e alternimeve të kthjellimeve dhe vranësirave të shpeshta në të gjithë territorin Shqiptar ku më të theksuara vranësirat do të jenë në zonat Verilindore – Juglindore duke gjeneruar momente me pika shiu. Parashikohet që orët e vona të mbrëmjes të përmirësojnë dukshëm situatën e motit në të gjithë […]