Home Tag "udhetim"

Parisi gjithmonë një ide e mirë për verën

0
“Parisi është gjithnjë një ide e mirë!”- thotë Audrey Hepburn në filmin “Sabrina”, shprehje kjo që do të bëhej ndër më të përdorurat përsa i përket kryeqytetit francez. Dhe jo më kot! Arsyeja se përse Parisi është gjithnjë një ide e mirë është shumë e thjeshtë: Është magjepsës në çdo stinë apo muaj të vitit […]

‘Eko-pallatet’ e Turqisë 300-vjeçare

0
I vendosur thellë brenda provincës Karabuk të rajonit të Detit të Zi të Turqisë, Safranbolu ishte një ndalesë e rëndësishme karvanesh përgjatë Rrugës së Mëndafshit, rruga e lashtë tregtare midis Kinës dhe Perëndimit. Qyteti ishte i njohur për lulëzimin e tregtisë së shafranit dhe u bë një qytet i shquar osman në shekullin e 18-të, […]

5 vendet më të mira që mund të jetojnë emigrantët

0
Një ndër problemet më të shpeshta të emigrantëve është vendi që duhet të zgjedhin për të jetuar. Hulumtimi i tyre rendit vetëm vendet më të pasura në botë – dhe jo të gjitha të dhënat mund të jenë me interes të barabartë për familjet e emigrantëve. Por gjetjet ndihmojnë për të krijuar një pamje të […]

Këto qytete evropiane janë sa tërheqëse aq edhe ekonomike për t’u vizituar

0
Porto, Portugali   Porto është një nga destinacionet më ekonomike në Evropën Perëndimore dhe ndodhet në zemër e Portugalisë Veriore. Ky qytet i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s krenohet me katedrale të zbukuruara, sheshet plot gjallëri, oborret dhe restorantet e bukura buzë lumit me pamje nga Lugina Douro. Verërat e ëmbla janë një tjetër aryse për […]

Arsyet motivuese që do t’iu bëjnë të udhëtoni më shpesh vetëm

0
Ne të gjithë duam të shkojmë në udhëtime me miqtë dhe familjen tonë. Mes gjithë këtyre mendimeve, udhëtimi vetëm aplikohet shumë pak për arsye të ndryshme. Sidoqoftë, nëse jeni një eksplorues i vërtetë, ideja e udhëtimit të vetëm nuk duhet t’ju trembë. Keni tendencë të bëheni më të pavarur. Udhëtimi i vetëm ju jep përgjegjësinë […]

Pas lindjes së djalit, Xhemi e ka të qartë se çfarë e pret me Arbanën

0
Xhemi Shehu dhe Arbana Osmani prej vitesh janë mikesha shumë të ngushta dhe këtë e kanë treguar vazhdimisht edhe në rrjetet sociale. Ato të dyja kanë realizuar shumë herë udhëtime brenda dhe jashtë vendit gjatë viteve ndërsa ndajnë së bashku kujtimet më të bukura. Moderatorja ka postuar një video të një viti e gjysmë më […]