Home Lifestyle 7 ushqimet që ulin nivelin e stresit
7 ushqimet që ulin nivelin e stresit
0

7 ushqimet që ulin nivelin e stresit

389
0

Ushqimet që hani kanë një impakt dramatik në nivelet e stresit të trupit tuaj. Disa ushqime mund ta ulin dhe mund ta rrisin sasinë hormonale në trupin tuaj, të cilat ndihmojmë për të luftuar stresin: ndërsa ushqime të tjera në fakt rrisin nivelin tuaj të stresit. Në fakt estrogjeni, testosteroni, dopamina, insulina, kortizoli dhe serotonina, janë të gjitha të lidhura me ushqimet që hamë përgjatë çdo dite.

Fatkeqësisht, statistikat tregojnë se pothuajse 40% e atyre që jetojnë në Amerikë hanë ose kënaqen më tepër me ushqime që nuk janë të shëndetshme, në mënyrë që të luftojnë stresin. Edhe pse i ngrëni i kutive me ëmbëlsira, ose qeseve me patatina mund t`ju bëj të ndiheni mirë për momentin, kjo mund të jetë shkatërruese për mirëqënien tuaj të përgjithshme dhe shëndetin. Në fakt pasi sasia e sheqerit vjen drejt fundit, ka shumë gjasa të ndiheni shumë të irrituar, të përballeni me luhatje humori dhe emocione të tjera të këqija, për shkak të gjithë trans-yndyrnave, sheqerit dhe përbërësve të tjerë. Lajmi i mirë është se ju mund ta kontrolloni këtë rreth vicioz duke ngrënë ushqime të shëndetshme, të cilat në fakt ulin nivelin e stresit, përmirësojnë gjendjen e humorit dhe rregullojnë sheqerin në gjak.

Më poshtë është lista e 7 ushqimeve kryesore që duhet të hani në mënyrë që të ndihmoni në uljen e stresit tuaj:

Boronica dhe manaferra

 

Salmoni i egër i Alaskës

 

– Zarzavatet me gjethe të errët

 

Avokado

 

Bajamet

 

Portokalle

 

– Banane

 

Burimi: http://healthypanda.net/top-7-foods-decrease-stress/

Burimi i fotos: © Public Domain Pictures https://www.pexels.com/photo/food-forest-blueberries-raspberries-87818/