Home Aktualitet Këta janë 10 finalistët e parë të Eurovision-it
Këta janë 10 finalistët e parë të Eurovision-it
0

Këta janë 10 finalistët e parë të Eurovision-it

0
0

Dje u mbajt gjysmë-finalja e festivalit të Eurovision-it në Kyiv të Ukrainës. Në total debutuan 18 shtete nga të cilat vetëm 10 zunë vend për në finalen e madhe. 10 finalistët dhanë një konferencë të shkurtër pas show-t.

 • Të kualifikuarit sipas anonçimit janë:
  • Moldova: Hey Mamma by Sunstroke Project
  • Azerbaijan: Skeletons by Dihaj
  • Greece: This Is Love by Demy
  • Sëeden: I Can’t Go On by Robin Bengtsson
  • Portugal: Amar Pelos Dois by Salvador Sobral
  • Poland: Flashlight by Kasia Moś
  • Armenia: Fly Ëith Me by Artsvik
  • Australia: Don’t Come Easy by Isaiah
  • Cyprus: Gravity by Hovig
  • Belgium: City Lights by Blanche

Për vendet që do të kualifikoheshin, u vendos sipas kombinimit të vlerësimit të jurisë nga ekspertët dhe televotimit të publikut. Juria kishte votuar përpara televotimit i cili u hap gjatë festivalit.

 • Kush nuk ia doli për të shkuar në finale:
  • Georgia: Keep The Faith by Tamara Gachechiladze
  • Albania: World by Lindita
  • Montenegro: Space by Slavko Kalezic´
  • Finland: Blackbird by Norma John
  • Iceland: Paper by Svala
  • Czech Republic: My Turn by Martina Bárta
  • Slovenia: On My Way by Omar Naber
  • Latvia: Line by Triana Park

Burimi i lajmit: https://eurovision.tv/story/first-ten-finalists-2017

Burimi i fotos:https://www.facebook.com/EurovisionSongContest/photos/a.438297723006.239096.8419133006/10154516908388007/?type=1&theater