Home Travel 5 qytetet e nënvlerësuara që duhet t’i vizitoni
5 qytetet e nënvlerësuara që duhet t’i vizitoni
0

5 qytetet e nënvlerësuara që duhet t’i vizitoni

0
0

Ndoshta janë nënvlerësuar disi, por këto 5 qytete evropiane kanë disa elemente që ia vlen t`i vizitoni menjëherë. Ushqimi, kultura, kafenetë, historia e tyre, rezervojnë detaje interesante.

Brukseli
Kryeqyteti i Belgjikës është i njohur për çokollatën e mrekullueshme, patatet e skuqura të prera hollë dhe birrën me shumë shije. Doni kafene të zhurmshme? Aty mund të gjeni shumë të tilla. Ndërtesat me arkitekturë novatore të ndërtuara vite më parë, janë një tjetër arsye për ta vizituar Brukselin.

2017-08-25 11_28_32-SteGudule - File_SteGudule.jpg - Wikimedia Commons

Burimi i fotos: © By Roby – http://fr.wikipedia.org/wiki/Image:SteGudule.jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23935

Cardiff është qyteti më i madh në Wales. Është i njohur si pikënisja e vijës bregdetare dhe për qendrën mijëvjeçare të Wales e kalanë e Cardiff.

2017-08-25 11_29_53-Tower, Cardiff Castle - geograph.org.uk - 1135008 - File_Tower, Cardiff Castle -

Burimi i fotos: © By Philip Halling, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13850796

Krakow, qyteti polak daton që në shekullin e 7-të. Njihet për arkitekturën e veçantë të viteve 1400-1500, përfshirë kështjellën Wawel dhe marketin sharmant të Krishtlindjeve.

2017-08-25 11_31_42-Kraków - Wawel Cathedral 01 - File_Kraków - Wawel Cathedral 01.jpg - Wikimedia C

Burimi i fotos: © By Lestat (Jan Mehlich) – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5114490

Valencia është qyteti më i madh i Spanjës, pas Madridit dhe Barcelonës. I njohur për paella, një ushqim i famshëm meksikan që është krijuar pikërisht aty. Katedralja e Valencias dhe festivalet fetare që realizohen atje janë interesante për t`u parë.

2017-08-25 11_34_43-Mercado Central de Valencia1 - File_Mercado Central de Valencia1.JPG - Wikimedia

Burimi i fotos: © CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=278417

Lisbon
Kryeqyteti portugez buzë ujit është i njohur për rrugët dhe sheshet me kalldrëm. Lisbon është i famshëm gjithashtu për ëmbëlsirat me krem karamel.

2017-08-25 11_36_22-Pça. do Rossio - Lisboa (Portugal) - File_Pça. do Rossio - Lisboa (Portugal)

Burimi i fotos: © CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=503843

Pushimet nuk kanë përfunduar akoma. Mendohuni njëherë!

Burimi i lajmit: https://www.smartertravel.com/2017/03/07/5-underrated-european-cities-you-want-to-visit/

Burimi i fotos: © By http://www.flickr.com/photos/fjm-zoom2zoom/ – http://www.flickr.com/photos/fjm-zoom2zoom/3116410920/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3541475