Home Lifestyle 5 mrekullitë e sodës, ja çfarë mund të kuroni me përdorimin e saj
5 mrekullitë e sodës, ja çfarë mund të kuroni me përdorimin e saj
0

5 mrekullitë e sodës, ja çfarë mund të kuroni me përdorimin e saj

0
0

Soda e bukës është një produkt që çdo kush e ka në shtëpi, por jo të gjithë e dimë se çfarë përfitimesh në shëndet sjell përdorimi i saj.

  1. Përmirëson sistemin tretës

Soda e bukës është shumë e mirë për ata që kanë probleme me aparatin tretës. Ekspertët këshillojnë që të tresni një lugë çaji me sodë buke në një gjysmë gote ujë dhe ta konsumoni çdo mëngjes. Rezultatet e para do të vihen re që pas javës së parë të përdorimit.

  1. Parandalon sëmundjet kardiovaskulare

Konsumimi i një gjysmë gote ujë me një lugë çaji me sodë është e rekomandueshme gjithashtu edhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe për të parandaluar sëmundjet e zemrës.

  1. Redukton fryrjen e stomakut

Pas një vakti të rëndë apo edhe në fund të ditës të gjithë e kemi atë ndjesinë e fryrjes, por një lugë sodë tretur në ujë mund të bëjë mrekullira duke reduktuar këtë ndjesi në shumë pak kohë.

  1. Mban veshkat të shëndetshme

Veshkat janë të rëndësishme për funksionin e organizmit në tërësi. Mjafton një lugë çaji në një gotë ujë për të rregulluar nivelin e PH në trup dhe ndihmon për të përmirësuar balancën e hormoneve, çka i ndihmon veshkat të funksionojnë normalisht.

  1. Lufton refluksin

Nëse vuani nga refluksi i stomakut mund ta merrni në konsideratë një dietë me sodë. Në këtë rast soda lehtëson menjëherë dhimbjet nga gastriti dhe aciditeti i stomakut.

Link: https://www.wellandgood.com/good-food/why-to-drink-baking-soda/

Burimi i fotos: https://www.pexels.com/photo/flour-in-a-jar-5765/